• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kış Hastalıklarında Beslenme Düzeninin Önemi

  • 1

Özellikle son zamanlarda pek çok kişide hastalık ve halsizlik gibi istenmeyen çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılmaktadır. Bu hastalıklar genel olarak bulaşıcı olmakta ve çeşitli yollar ile farklı insanlara bulaşarak yaygınlaşmaktadır. Hastalıklardan korunmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için evde doğal beslenme yöntemleri ile kendimizi dışarıdan gelecek olan salgınlara karşı koruyabiliriz.

Kış aylarında özellikle besinlerde yer almakta olan vitaminler sağlık açısından büyük rol oynamaktadır. C vitamini kış aylarının vazgeçilmez ve mutlaka alınması gereken bir vitaminidir. Beslenme düzeninde bol C vitamini tüketimi sizi hastalıklara karşı korurken aynı zamanda sağlıklı beslenmenizi de sağlamaktadır.

Kış Aylarında Hangi Besinler Tüketilmeli

Hastalıkların sık sık yaşanmakta olduğu kış ayları en çok dikkat edilmesi gereken aylardır. Bu dönemde beslenmeye ve tüketilen besinlerin vitamin değerlerine dikkat edilmelidir. Meyve tüketimi kış aylarında en önemli besinler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise meyveler bol miktarda vitamin içermekte ve bu vitaminler sayesinde vücudun direncini korumasına katkı sağlamaktadır.

Özellikle portakal ve mandalina kış aylarında en sık tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Lezzetlerinin yanı sıra içermekte oldukları C vitamini ile sizi hastalıklardan korumakta ve vücudun hastalıklara karşı direnç kazanarak sağlam durmasına katkı sağlamaktadır. Meyve tüketimi konusunda pekiyi değilseniz meyvelerin suyunu sıkarak kendinize hem doğal hem de sağlıklı vitamin deposu yapabilir lezzetin tadını bu şekilde de çıkartabilirsiniz. Bunun yanı sıra su tüketimi de vücutta biriken ödemlerin atılmasına yardımcı olarak kan basıncını düzenler.

Vücut Isınızı Korumaya Özen Gösterin

Kış aylarında ortaya çıkan hastalıkların bir diğer nedeni ise hava değişimidir. Ani hava değişikliği hastalıklara adeta kapı açar. Bunun yanı sıra kış aylarında sıcak ortamdan aniden soğuk ortama çıkmak da hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Bu sebeple bulunulan ortamın ısısı ve dış hava hesaplanarak hareket edilmeli ve buna göre giyim tarzı belirlenmelidir. Hastalıklardan en iyi korunma yolu doğal korunma yöntemlerinden geçer ve bu da tamamen insanın kendi elindedir. Sağlıklı bir yaşam için vücudunuza kulak verin.