• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kirpikleri Uzatan Etkili Bakım Önerileri

kirpik
 • 1

Uzun kirpikler gözlerin etkileyiciliğini ve çekiciliğini artırır. Bakışlarınızdaki anlamı güçlendirir ve yüz güzelliğinizi destekler. Gözlerin etkileyiciliği yüz güzelliğini doğrudan değiştirebiliyor. Daha uzun ve kalın kirpikler çoğu zaman hiç bir makyaj malzemesine bile ihtiyaç duymadan göz güzelliğinizi ortaya çıkarabiliyor. Ancak doğru miktarda makyajla süslendiğinde de kısa kirpiklere nazaran çok daha etkili ve güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Kirpiklerimize doğru bakımı uygulamak, kirpiklerin sağlıklı kalmasını ve doğal olarak uzamasını sağlıyor. Bu nedenle, uzun kirpikler için doğal kirpik bakımını düzenli olarak yapmalı ve kirpiklerimizin sağlık düzeyini artırmaya çalışmalıyız.

kirpik

Kirpikler Neden Dökülür?

Kirpikler yaklaşık 3 ay kadar bir ömüre sahiptir. Yaklaşık 3 ayın sonunda düşerler ve tekrar tamamen uzamaları 2 ay kadar sürebilir. (Dr Susan Blakeney – webmd)

Bu ömür, yanlış bakım nedeniyle kısalır. Örneğin kirpiklere zarar veren makyaj malzemeleri kullanmak, sürekli ovuşturmak, kirpikleri çekmek, kirpiklerde meydana gelen saç deri hastalıkları gibi. Daha detaylı bilgiyi yazı içinde bulacaksınız.

1. Vazelin

Kirpik diplerinin makyaj malzemeleri sonucu kuruması ve bu kurumaya bağlı olarak kirpikler dökülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Kirpik diplerini yoğunca nemlendirecek olan vazelin kirpiklerinizin kurumaya bağlı koparak dökülmesini engeller, nemlendirerek kirpiklerinizi korur.

 • Parmak ucu ya da maskaraya küçük bir miktarda vazelin alıp kiprik ve diplerine uygulayınız.
 • Vazelini gözlerinizin içine kesinlikle kaçırmayınız.
 • Kirpiklerinize uygularken çok küçük miktarda sürünüz ve herhangi bir yanma vb. reaksiyon yaşarsanız durulayınız. (Nadir de olsa kimi bünyeler için alerjik olabilir)

2. Biotin Tüketmek

Biotin eksikliğinde vücutta saç, kirpik ve tırnaklarda yavaş uzama ve çabuk kırılıp dökülme görülebilir. Biotin, saç ve kirpik uzamasını destekler ve onları güçlendirir. Hardal tozu, yer fıstığı, fındık, yumurta, tavuk ciğeri, badem ve ay çekirdeği gibi gıdalarda biotin bol miktarda bulunur.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da tüm güzellik ve bakım konularından çıkmasa olmaz dimi! Güzellik, bakım ve doğal nemlendirme denince hindistan cevizi yağı bu konuda çok başarılı. Bir pamuğa ya da parmaklarınıza bir kaç damla hindistan cevizi yağı damlatıp kirpik diplerine gözlerinize kaçırmadan uygulayın. Bir kaç saat sonra durulayabilirsiniz.

4. Doğru Maskara Seçimi

Çok ucuz diye tercih ettiğimiz bazı maskaralar aslında kirpiklerimizde deri problemlerine ve kurumalara davetiye çıkarıyor. Güvendiğiniz bir markanın maskarasını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca piyasada kirpikleri besleyen multivitamin içerikli maskaralar mecvut. Güvendiğiniz bir markanın vitaminli bir maskarasını alıp kullanmak daha akıllıca olabilir.

5. Zeytinyağı Bakımı

Zeytinyağı yüz yıllardır kadınların bakım ve güzellik amaçlı kullandığı doğal bir yağ. Zeytinyağının saç uzatıcı etkisini duyduysanız neden kirpiklere de uygulanacağını anladınız demektir.

 • Günlük 1 saatlik bakım uygulamak üzere temiz parmaklar ya da bir pamuk yardımıyla zeytinyağını özenle kirpiklere ve kirpik diplerine uygulayınız.
 • Gözünüze kaçmamasına özen göstererek sürünüz.
 • 1 saatin ardından durulayabilirsiniz. Durulama sırasında gözlerinizi sertçe ovmamaya dikkat ediniz.
 • Zeytinyağına karşı herhangi bir alerjiniz olması durumunda kesinlikle tekrar denemeyiniz.

Bir forum sitesinde de güzel bir kullanım şekli tavsiye edilmiş. Hem de onlarca kişinin kirpik bakımı için zeytinyağı üzerine deneyimleri ve görüşleri de paylaşılmış. O konuya da göz atmak isterseniz Tıklayınız.

6. Çok Fazla Makyaj

Her gün makyaj yapmak, hatta bir de o makyajla uyumak… O kirpikler, o cilt sabaha kadar doğru nefes alamayıp doğal olmayan bu ürünler üzerinde saatlerce bekliyor. Bu da beraberinde kirpiklerde kepeklenme, kuruma vb. problemler getiriyor. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda var. Geceleri makyajı çıkarmadan yatmaya, gerek olmadığında makyaj malzemeleri kullanmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Güzellik ve bakım ipuçlarını seviyor musunuz? Sosyal medya hesaplarımızı takip edin, her gün yayınladığımız güzellik içeriklerinin tadını çıkarın!


OKUYUCU YORUMLARI
 • ESRA
  2 sene önce

  Ben güllü vazelin sürüyorum sizce bir sakıncası varmı?

  7