• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kilo Vermeyi Hızlandırmanın 10 Yolu

kilo-verme
  • 1

Kilo verme hızı kişiden kişiye değişir. Sürekli aynı besinleri tüketip aynı egzersizleri yapsanız bile karşınızdaki kişiyle kilo verme hızınız çok yüksek farklılık gösterebilir. Gece yatmadan çok yağlı beslenmesine rağmen 1 gram kilo aldığını görmediğim arkadaşlarım oldu. Metabolik alt yapıyı değiştiremezsiniz ama kilo verme hızınızı şu an ki halinden çok daha hızlandıracak yöntemler deneyebilirsiniz.

Unutmayın, eğer haftada 1-2 kilodan fazla kilo kaybederseniz cildinizde çatlaklar meydana gelir. Daha da önemlisi kilo verme sonucu deri sarkmalarının görülmesinin en büyük nedenlerinden biri hızlı kilo vermektir. Buradaki tavsiyeleri uygularken, aşırı hızlı kilo vermemeye özen gösteriniz.

füme

1. Ara Öğünler Oluşturun

Ara öğünler, hem ana öğünlerde fazla yemenizi engeller hem de metabolizmanızı sürekli çalışır halde tutarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Beslenme düzeninize ara öğünler eklemeyi ihmal etmeyin. Sabah kahvaltısı – Öğlen – Ara – Akşam – Ara şeklinde bir beslenme düzeni izleyebilirsiniz.

Ara öğünler de tükettiğiniz kalori miktarı mutlaka sınırlandırılmalıdır. 250 kaloriyi aşmamaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

İlgili İçerik: 100 Kalorilik 10 Lezzetli Ara Öğün

kahvaltı
2. Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Kadın ve erkeklerin dahil olduğu geniş bir kitle ile yapılan araştırmada kahvaltı yapan grubun kahvaltı yapmayanlardan daha az kilo aldığı saptanmış. Yani kahvaltı yapmadığınızda kilo almaya daha yatkın hale gelirsiniz.

Kahvaltı, bedeninizi erkenden çalıştırmaya başlayıp fazla kalori yakmanızı sağlarken, metabolizma hızınızı artıracak ve öğle yemeğinde daha az besin tüketmenizi sağlayacaktır.

3. Hareketli ve Canlı Olun

Tembel bir yaşayış tarzı metabolizmanın yavaşlayıp kilo almaya yatkın hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda hiç kalori harcamayacağınızdan sürekli olarak alınan kalorilerin yağ olarak depolanmasını hüzünle izlersiniz.

TV izliyorsanız reklam aralarında 10 dakikalık bir ısınma egzersizi yapabilirsiniz. Müzik dinlerken bir mezdeke patlatıp oryantal yapıp hem eğlenip hem yüksek oranda kalori yakabilirsiniz. Canınız sıkıldıysa hemen belinizi ısıtıp 20-30 mekik çekip karnınızı şekle sokmaya çalışabilirsiniz.

Gün içerisinde bu şekilde sürekli hareketli olmanın kalori maliyeti sandığınızdan çok fazla olur ve buda kilo vermeyi yüksek oranda hızlandırır.

asansör

4. Asansör Bozuldu, Yürüyen Merdiven Durdu

Yaşadığınız şehirde tüm asansörlerin bozulduğuna ve yürüyen merdivenlerin çalışmadığına kendinizi ikna edin. Biliyorum komik, ama aslında çok ciddiyim!

Gün içerisinde, hafta sonu gezmeye gittiğinizde veya iş yerinde elden geldiğince asansör ve yürüyen merdiven kullanımını sınırlandırmalısınız. İnanın sadece merdiven çıkarak bile gün içinde yaktığınız kalori miktarını hatrı sayılır düzeyde artırıyorsunuz.

5. Buzdolabını Temizleyin

Hemen şimdi buzdolabını açsanız, yüksek kalorili ve hızla kilo almanıza neden olan kaç tane yiyecek içecek bulurdunuz? Ya şu mutfak dolaplarına saklanmış cipsler ve abur cuburlar?

Sağlıklı bir yaşama adım atmak, fazla kilolardan kurtulma sürecini hızlandırmak istiyorsanız bi buzdolabı temizliği kesinlikle şart. İnsanların çoğu fazla kilolarından kurtulma sürecinde işe buzdolabını temizlemekle başladıklarını söylüyor. Dondurmalar, cipsler ve kolalar dışarı; sağlık dolu sebze ve meyveler içeri!

Bu sayede hem kendinizi hem de çocuklarınızı ya da sevdiklerinizi de bu tarz besinlerin kansorejen veya obezite etkilerinden korumuş olursunuz.

6. Müzik ile Motivasyon

İçinizi enerji ile dolduran müzikler dinleyin. Sizi dans etmeye adeta zorlasınlar. Spor kıyafetlerinizi giyip, kulaklıklarınızı takıp dışarıda koşma isteği uyandırsınlar. Gevşetici ve insanı sürekli rahatlatan şeyler dinlemek tabi ki harika. Özellikle gün sonunda mutlaka yaparım. Ancak henüz yapabileceğiniz şeyler varken bu tarz müzikler yerine enreji ve hareket dolu şeyler dinlemek, sizi kalori harcamaya sürükleyecektir.

Spor salonlarında sürekli enerji veren müzikler çalındığını unutmayalım. Müzik gerçekten de içinizdeki gücü ortaya çıkarmanıza yardımcı olur ve sizi enerjik tutar.

yoga

7. Yoga ile Rahatlamaya Ne Dersiniz?

Yoga, beni en çok rahatlatan egzersizler arasında. Bir egzersiz düşünün ki, bitirdiğinizde hafiflediğinizi hissettiğiniz, yüzünüzü sebepsiz güldüren, mutluluk aşılayan bir şey olsun. İşte yoga aynen bunu yapıyor.

Zen ve benzeri meditasyon müziğini açıp, Youtube’da bulabileceğiniz bir yoga hocası eşliğinde hareketleri yapın. O esneme ve vücudu rahatlatma egzersizleri o kadar güzel gelecek ki, bel ağrılarından tutunda uyku düzensizliğine kadar bir çok şeyi tedavi edecek.

Yoga, metabolizma hızınızı artırarak, egzersiz yapmadığınız an bile normalden daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

8. Kimyasal Tatlı Yerine Sağlıklı Tatlı

İçerisinde sayısız koruyucu kimyasal madde bulunan tatlılar ve çikolatalar yerine neden doğal tatlıları tercih etmiyoruz?

Aşırı şeker yüklü kola gibi bu besinler kırışıklıkları bile artırıyor! Kilo aldırıcı etkisinden zaten bahsetmeye ihtiyacımız bile yok hepimiz biliyoruz. Bu yüksek şekerin tamamını hemen yakmamız pek olası olmadığından, yağ depolarımızı şenlendirmesini yine hüzünle izleyeceğiz. Bunun yerine ev yapımı doğal meyvelerle hazırlanan tatlılara göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili İçerik: Kilo Vermeye Yardımcı Tatlılar

9. Saat 19:00’dan Sonra…

Saat akşam 7’den sonra yüksek kalorili beslenmek kesinlikle kilo verme çabanıza indirilen koca bir balta. Her şeyi mahvediyor. Akşam yemeği kesinlikle 7’den sonra yenilmemeli.

Metabolizmamız, bu saatlere doğru yavaşlamaya başlar. Hatta 8’den sonra metabolizmamız iyice yavaşlayarak uykuya hazırlık sürecine girer. Eğer biz saat 7-8 gibi akşam yemeği yersek, zaten yavaşlamış metabolizmamız çok düşük düzeyde kalori yakabilecek ve tükettiğimiz besinlerin kalan tüm ağırlığı yağ depolarımızın yolunu tutacaktır. Bu da bize göbek, bel simidi ve basen yağları olarak geri dönecek.

İlgili İçerik: Düşük Kalorili Gece Atıştırmalıkları

10. Metabolizma Testi

Eğer ciddi düzeyde bir metabolik yavaşlık söz konusu ise mutlaka doktora gidip bir test yaptırmanızı öneririz. Hormonların veya vücuttaki bezlerin neden olabileceği metabolizma hızının düşüklüğü sizi kilo almaya çok yatkın hale getiriyor olabilir.

Hareketli bir yaşamınız olmasına rağmen çok hızlı kilo alıyorsanız gidip bir kan testi yaptırıp bu tarz bir durum olup olmadığını öğrenmeniz iyi olacaktır.