• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kegel Egzersizi Ve Yapılışı

  • 1

Kegel egzersizi vajinadaki kasların güçlü bir şekilde çalışması açısından büyük önem taşımaktadır. Vajinada meydana gelen gevşemeleri toparlamaya yardımcı olan kegel egzersizi ileriki dönemlerde meydana gelebilecek rahatsızlıkların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

Kegel egzersizine başlamadan önce ilk işlem olarak öncelikle pelvik kaslarınızı kasarak mesaneyi tamamen boşaltmanız gerekmektedir. Sonrasında ise pelvik kaslarınızı genişleterek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu işlemi günde 3 ya da 4 defa tekrarlamanızda ve egzersiz sırasında içinizden 10’a kadar saymanızda fayda bulunmaktadır.  Kegel egzersizi parmak ile de yapılabilmektedir. Kegel egzersizinde işaret parmağını vajinanın iç bölgesine doğru sokarak kasların sıkılması ve gevşetilmesi şeklinde yapılır. Parmak ile yapılmakta olan kegel egzersizinde sırt üstü olarak yatılmalıdır.

Kegel egzersizi sırasında pelvik kasları büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bazı bayanlar pelvik kası yerine karın kaslarını da çalıştırabilmektedir. Bu durumda yapılan kegel egzersiz hiçbir fayda sağlamayacaktır. Kegel egzersizi sırasında karnınızda bir ağrı oluşuyor ise karın kaslarınızı çalıştırdığınızı kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kegel Egzersizinin Faydaları

Kegel egzersizinin bayanlara sağlamakta olduğu pek çok fayda bulunmaktadır. Sürekli olarak kegel egzersizi yapmakta olan bayanların pelvik kasları güçlenmektedir. Mesaneyi koruma konusunda büyük rol oynamakta olan pelvik kasları özellikle doğum sonrası gevşemekte olan vajinanın toparlanmasına yardımcı olarak ileride meydana gelebilecek rahatsızlıkların önüne geçmekte ve idrar kaçırma sorununu en az seviyeye düşürmektedir. Bunun yanı sıra kegel egzersizi idrarı kontrol edebilme, vajinal kasların gücünü arttırma, mesane sarkmasını önleme ve cinsel ilişkide kasılmayı kontrol ederek daha fazla zevk alma gibi faydalar da sağlamaktadır.

Kegel Egzersizi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kegel egzersizi yapılırken mesanede idrar olmadan yapılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca egzersiz sırasında nefes tutulmamalı, nefes alışverişine devam edilmelidir. Kegel egzersizine başlamadan önce kişinin vajinal kaslarını tanıması gerekir. Aksi durumda pelvik kasları yerine karın kasları çalıştırılırsa karın ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bayanların doğum yapması, yaşının ilerlemesi ve vajinanın esnekliğini kaybetmesi ile ortaya çıkan sağlık problemleri kegel egzersizi yardımı ile hiçbir tedavi uygulaması gerekmeksizin ortadan kaldırılabilmektedir.


ETİKETLER