• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kas Kütlesini Artıran 6 Yiyecek

proteinli yiyecekler
  • 1

Sporla ilgilenip vücut geliştirmeye çalışanlar için olmazsa olmazdır protein. Kas kütlesini artırıp, elden geldiğince yağsız bir vücuda ulaşmada, yolun %70’i mutfaktan yani yeyip içtiklerimizden geçer. Eğer siz de daha kaslı ve yağsız bir vücuda sahip olmak istiyorsanız protein barındıran ve yağ oranı düşük yiyeceklere yönelmelisiniz.

Bünyeniz aşağıdaki yiyeceklerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyon gösterirse kesinlikle uzak durunuz.

1. Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü vücut geliştirirken mükemmel bir protein kaynağıdır. Ucuz olmasının yanı sıra içinde yüksek oranda protein barındırır. Aynı zamanda vücut geliştirenlerin kas ve vücut düzeni için ihtiyaç duyduğu niasin, demir, selenyum, çinko ve B6 Vitaminine sahiptir.
Tavuk göğsünü haşlayarak veya fırınlayarak tüketebilirsiniz. Biraz baharat ile tadı güzelleştirilebilir.

100 gr. tavuk göğsünde yaklaşık 25 gr. Protein bulunur. (1-3 gr. Değişebilir)

2. Yumurta

İçinde bulunan yüksek kalite protein ve 9 farklı amino asit yapısıyla vücut geliştirme denince akla ilk gelen protein kaynaklarından biridir yumurta. Haşlayarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Sarısında bulunan yağdan ötürü kimileri yalnızca beyazını tüketir.
Orta boy bir yumurtanın tamamında 6-7 gr. Protein bulunur. Bu proteinin büyük bir kısmı beyazındadır.

3. Somon veya Ton Balığı

Balık vücut  geliştirme açısından kaliteli besindir. Özellikle somon balığı size sunduğu kaliteli protein, Omega-3 ve B vitaminleriyle yağ yakımını da hızlandırır. Yağ oranı çok düşüktür. Protein haricinde magnezyum, selenyum, demir ve kalsiyum gibi mineraller içerir ki bunlar da vücudunuz için oldukça faydalıdır.

Yağsız olarak ızgara yapılarak tüketilebilir. Salata içinde veya yeşil sebzelerle çok iyi uyum sağlar. Balıklar içlerindeki civa nedeniyle haftada 2-3 kereden fazla tüketilmemelidir.

100 gr. Somon balığında yaklaşık 21 gr. Protein bulunur.

100 gr. Ton balığında yaklaşık 18-20 gr. Protein bulunur.

4. Baklagiller

Lif,  protein ve karbonhidrat bakımından zengin olan bakliyat ürünleri vücut geliştirenlerin değerlendirmesi gereken bir başka protein kaynağıdır. İçerdikleri kompleks karbonhidrat size spor esnasında gereken enerjiyi sağlarken kan şekerinizi dengede tutar. Aynı zamanda sahip oldukları bitkisel proteinler de kaslarınızı beslemek için idealdir.

Bu  baklagiller arasında şunları sayabiliriz: barbunya, fasulye, kuru fasulye, siyah fasulye, nohut, mercimek ve börülce.

Kuru baklagil grubunun 100 gr.’ında yaklaşık 20 gr. Protein bulunur.

5. Süt

Whey ve casein proteinleri içeren süt, kas gelişimi için kaliteli bir kaynaktır. Bu iki protein türü tam da vücut geliştiricilerin aradıkları türdendir. Whey proteini ihtiyacınız olan proteini hızla yapı taşlarına bölünerek vücudunuza sağlarken, casein ise yavaş yavaş sindirilerek kaslarınızı saatlerce besler.

Vücudunuza su, yararlı mineraller ve yağları sağlamak için de süt faydalıdır. Her egzersizden sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Yarım ya da light sütleri tercih etmeniz, daha az yağ almanızı sağlar bu da kalori oranını düşürür.

100 gr. Yarım yağlı Sütte 3-4 gr. Protein bulunur. 1 bardak süt tükettiğinizde yaklaşık 7 gr. Protein, 240 mg kalsiyum almış olursunuz.

6. Kuruyemişler

Kuruyemişler yağ oranı yüksek olan, tüketme miktarına kesinlikle dikkat etmeniz gereken besinlerdir. Ancak birçok faydaları bulunur. Yüksek anti oksidan deposuyla badem, enerjisiyle fındık, çok yararlı yağ asitleri ile kabak çekirdeği derken sahip oldukları proteini de unutmamak gerek. Günde bir avuç tüketeceğiniz kuruyemiş ile vücudunuza ek bir protein kaynağı sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişler, 100 gr. da (fındık türleri) yaklaşık 23-25 gr. Protein ihtiva eder. Ancak bunun yanında 48 gr. Yağ içerdiğini unutmamak gerek!

Kaynak:

bodyforumtr.com
diyetkolik.com
top10homeremedies.com
healthaliciousness.com


ETİKETLER