• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Karıncalardan Nasıl Kurtulurum

  • 1

Böcekler kadar karıncaların da birçok insanın başına bela olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda, karıncalardan nasıl kurtulurum? Sorusuna değinecek ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle, karınca istilalarının oluşumu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Birkaç karıncadan meydana gelmeyen karınca sürüsünün bulunduğunuz ortamda birçok yeri sardığını ve özellikle yağ tenekelerinden çıktığını söylemeliyiz. Mücadele edemediğiniz durumlarda ilaçlama yöntemlerine başvurabilir ve nane yağı, sirke vb. doğal ürünler de kullanabilirsiniz.

Karınca İstilasının Nedenleri

Evinizde ya da işyerinizde karınca istilasına uğradıysanız telaş yapmamalı ve gerekli önlemlere başvurmalısınız. Karıncalardan kurtulmak için öncelikle nerede ve nasıl çıktığı hakkında fikir sahibi olmalısınız. Ev içerisindeki bitkiler, nem, yiyecek kalıntıları gibi seçenekler karınca çoğalmasını sağlamaktadır. Yiyecek kırıntılarının yanı sıra sadece yiyeceklere de karıncaların gelmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple, şeker kırıntıları ve yemek artıklarını temizlemeye özen göstermelisiniz. Tezgâhınızı, yemek masanızı ve evinizi düzenli olarak deterjanla steril bir konuma getirmelisiniz. Çöp kovalarını açık unutmamalı ve çöpleri uzunca zaman evinizde bulundurmamaya dikkat etmelisiniz.

Karıncalardan Kurtulmak İçin; Sirke

Su ve sirkeyi karıştırarak kendinize doğal bir çözüm sunabilirsiniz. Karınca istilasından kurtulmak için o bölgelere sirkeyi püskürtebilirsiniz. Karıncaların sirke kokusuna karşı nefret beslediği ve kaçmasına yol açtığını aklınızda bulundurun. Tezgâhınız, bitki çevresi ve mutfak masasına bolca sıkabilir ve sonra silebilirsiniz. Karınca yuvasına erişmek adına karınca yolu denilen bölgeye bu karışımı sıkarak karıncalardan kurtulabilirsiniz.

Boraks Uygulaması

Karınca ile mücadele yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan uygulamalardan olan boraks, oldukça etkili ve hızlı bir sonuç verecektir. Karıncaların sindirim sitemleri ve iskelet yapısına direkt etkisi bulunan boraks, sürü şeklinde yer alan karıncalara karşı kullanılmaktadır. Şekerli suyun içerisine boraks karıştırabilir ve karıncaların yoğun olduğu yerlere de koyabilirsiniz. Şekerli suya erişim sağlayan karıncaların boraksı taşıması sonucunda kısa süreler içerisinde karıncalara veda edebilirsiniz. Karıncalardan kurtulma yöntemleri arasında boraks tekniğini kullanmanızı öneriyoruz.

Baharat Yöntemi

Tarçın, karanfil gibi baharat çeşitlerinin karıncaları uzaklaştırmak adına etkili olduğu bilinmektedir. Bu formülü karınca yollarına ve yuvasına uygulayabilir ve kısa süreler içerisinde etkili sonuçlar alabilirsiniz. Mutfak dolaplarına, tezgâhına, bitki yanlarına ve karınca yuvasına nane yağı da püskürterek karıncalardan kurtulma yolları arasında eşsiz sonuçlar alabilirsiniz.