• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Karın Kası Egzersizleri

  • 1

Son yılarda moda oldu spor salonuna yazılmak. Ancak bazılarının imkânları el vermiyor, bazılarının yoğunluktan spor salonuna gidecek zamanları yok. Ancak herkes spor salonuna gidecek diye bir kaide de yok zaten. Evde kendi kendinize de egzersiz yapabilirsiniz. İşte karın kası egzersizleri arasından seçtiğimiz en etkili sıkılaştırıcı hareketleri sizinle paylaşıyoruz.

Sağlıklı beslenme ve düzenli kardiyo ile birleşen karın kası egzersizleri ile harika bir göbek bölgesine sahip olacaksınız.

Plank Egzersizi

Ellerinizi ve ayak parmak uçlarınız yerde gövdeniz, bacaklarınız ve başınız yukarıda olacak şekilde pozisyon alınarak hareketimizi yapmaya başlıyoruz. Bütün vücudun gergin olması sağlayarak vücudun düzleştirilmesi gerekiyor. Daha sonra tek ayağınızı kaldırıp indirerek harekete devam edilmelidir. İki bacak için de aynı işlemin uygulanması gerekir. Her bacak için başlangıç seviyesinde 12×2 şeklinde tekrar yapılmalıdır. Bu hareket karın kaslarınızı çalıştırırken arka bacak kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaktır.

Makas Egzersizi

Makas egzersizi,  karın kası geliştirmek için çok etkili bir egzersizdir. Öncelikle yere sırt üstü yatılmalıdır. Eller yanlarda durmalıdır. Bacaklar iyice gerdirilmelidir. Daha sonra sırasıyla sağ bacağı dümdüz duracak şekilde hiç bükmeden yukarı kaldırıp indirdikten sonra sol bacak kaldırılmalıdır. Bu işlem 12×2 kez tekrar edilmelidir.

Oturarak Yapılan Karın Egzersizi

Karın kaslarını sıkılaştırmak ve belirginleştirmek için yapılan hareketlerden birisi de kaça üstüne oturmak suretiyle yapılan egzersizdir. Omurilik düz ve baş dik karşıya bakar şekilde kalça üstüne oturulduktan sonra dizler yukarıya doğru bükülerek ayakların tabanları ile de yere basılır. Yani sadece kalça kemiği ve ayak tabanları yerde olmalı. Karın kaslarınızı sıkarak bir sağ tarafa bir sol tarafa hiç eğilmeden, bu işlemi yaparken omuriliğin hiç eğilmemesi gerekir. Bu egzersiz 15×2 kez tekrar edilmelidir.

Kısa Mekik Egzersizi

Bu egzersiz karın kaslarını çok fazla çalıştırmaktadır. Sırt üstü yatarak bacaklar yukarı çekilmeli, dizler yukarda ayak tabanları zemine basıyor olmalıdır. Eller ensede birleştirilmelidir. Vücudun üst kısmını yukarı doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırmalısınız. Bunun için ellerden destek alınmamalıdır ve baş öne doğru eğilmemelidir. Bu işlemi 10×2 kez tekrar etmelisiniz.