• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kahve Telvesinin Faydaları

  • 1

Kahve hemen hemen hepimizin severek tercih ettiği içecekler arasında yer alıyor. Sevdiğimiz bu kahvenin faydalı yanlarını öğrenince daha da çok seveceğinize emin olabilirsiniz. Kahvenin dibinde oluşan telveyi artık atmıyoruz. Ne kadar faydalı yanları olduğunu duyunca sizde çok şaşıracaksınız.

Kahve Telvesinin Kullanıldığı Alanlar

Öğütülmüş kahvenin yağı ve özü pişirildiği zaman kahve suyuna çıkar. Fakat tabanında kalan telvenin içinde hala kahve kokusu ve yağı kalmaktadır. Bu kalan kısmını farklı yerlerde kullanarak hayatınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Gelin bugün birlikte kahve telvesinin nerelerde kullanıldığı hakkında incelemeler yapalım.

  • Bitki toprağına kahve telvesi ekleyebilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız evinizde ki çiçeklerin veya bitkilerin dibine kahvenin sonunda kalan telvesini dökerek vitamini ve mineral takviyesi yapabilirsiniz. Kahve çekirdeği içerisinde birden fazla zengin besin vardır. Magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir içecektir. Çiçek toprağına karıştırarak toprağı daha kaliteli hale getirebilirsiniz.
  • Kahve telvesini buzdolabında ki kokuları gidermek için kullanın. İçtiğiniz kahvelerin telvelerini bir kabın içerisinde biriktirin ve buzdolabı rafına yerleştirin. Böylece buzdolabında ki hoş olmayan kokuları ortadan kaldırmış olacaksınız.
  • Cilt peelingi olarak kullanın. Cilt problemleriniz yoksa yani hassas ve kuru bir cilde sahip değilseniz cilt bakımında kahve telvesi kullanabilirsiniz. Türk kahvesi telvesine birkaç damla zeytinyağı damlatıp karıştırın. Bu karışımı cildinize masaj şeklinde uygulayarak cilt peelingi yapmış olacaksınız.
  • Mum yapımında kahve telvesi Evde mum yapmayı sevenler ya da muma değişik bir koku katmak isteyenler için muhteşem bir seçim kahve kokusu oluyor. Evde yapacağınız mum karışımı içine telve katarak hoş bir koku elde edebilirsiniz.

  • Tencere lekelerini çıkarmak için kahve telvesi kullanabilirsiniz. Tencerelerde kalan lekeler hepimizin moralini bozar. Bunları ortadan kaldırmak için kahve telvesi ile ovabiliriz. Böylece daha parlak ve lekesiz bir tencereye sahip olacaksınız.
  • Selülit giderici olarak kullanabilirsiniz. İstenmeyen selülitler, özellikle de yaz ayları yaklaştığında hepimizin ana sorunu oluyor. Genelde kafein tüketimi yüzünden oluşan selülitleri tekrar kahve telvesi ile ortadan kaldırabiliriz. Kahve telvesini masaj şeklinde selülit olan yerlere uygularsak kısa süre içinde çözüm elde edebiliriz.