• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Jojoba Yağının Saçlar için 6 Faydası

jojoba yağı
  • 1

Saç bakım ürünlerinde adını sıkca duyduğumuz bitkilerden biri olan Jojoba neden bu denli ünlü? Jojoba yağıları saçlara ne gibi faydalar sağlıyor? Jojoba yağı, içerdiği doymamış yağ asitleri ve B1, B2, A, B6, E vitaminleri sayesinde saçlarda ve ciltte faydalı değişikliklere neden olur. Özellikle saçlarda düzenli kullanımında yazının devamında okuyacağınız faydaları tetikleyip, saç güzelliğini ve sağlığını artırmanızda size yardımcı olacaktır. Jojoba bitkisinden elde edilen Jojoba Yağı aslında doğal halinde bir yağdan ziyade akışkan bir sebum gibidir.

Önemli Uyarı: Daha önce Jojoba Yağı kullanmadıysanız, bileğinize biraz sürerek alerji testi yapabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra herhangi bir kızarma kaşıntı veya benzer reaksiyon görürseniz kullanmayınız.

1. Doğal Saç Yağı ile Benzerlik

Jojoba yağı, moleküler yapısıyla, doğal saç yağına en yakın olan bitkisel yağdır. Bu özelliği, Jojoba’yı diğer bitkisel saç bakım yağlarından ayıran en önemli özelliklerden biridir.

Jojoba yağı, saç derisinin ürettiği doğal saç yağına çok benzer. Bu da jojoba yağını hem yağlı hem de kuru saç derisi için tercih edilebilir bir hale getirir. Normalde, dışarıdan haricen kullanılan bir çok ürün, saç derisinin harmonisinin bozulmasına neden olur. Ancak Jojoba yağı bu düzeni en az düzeyde etkileyerek faydalarını göstermeye başlar.

yağlar2. Onarıcı ve Besleyici Etki

Jojoba Yağı, bitkisel yağlar arasında en zengin mineral ve vitamin yoğunluğuna sahip yağlardan biridir. %98 doymamış yağ, A, B1, B2, B6, ve E vitamini (yüksek miktarda) ve bitkisel serumlar içerir. Bu güçlü yapısı nedeniyle uygulandığında saçlarınızı hızla beslemeye başlayarak saç sorunlarını azaltmaya ve engellemeye yardımcı olur.

Cildinize ve saçlarınıza en iyi etkiyi yapması için hangi bitkiyi içeren güzellik ürünlerini tercih etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Güzellik ürünlerinde kullanılan bitkilerin faydalarını okumak için Hangi Bitkiyi İçeren Güzellik Ürününü Almalısınız? konumuzu mutlaka okumalısınız!

3. Yoğun Nemlendirici

Saç diplerini derinlemesine nemlendiren Jojoba Yağı, kısa sürede saçlarınızın bu nemi emerek daha ışıltılı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda barındırdığı zengin mineral ve vitaminli yapı, saçlarınızın nem kazanırken beslenmesine de yardımcı olarak, saçlarınızı güçlendirir. Bu nemlendirici ve rahatlatıcı etkisi Jojoba yağının sadece saçlarda değil, vücudun bir çok bölgesinde kullanılmasına neden olur.

4. Antibakteriyel

Jojoba yağı aynı zamanda antibakteriyel oluşuyla da bilinir. Böylece saç diplerinde bakteri kaynaklı enfeksyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Saç sağlığını tehdit eden bu bakteri bazlı problemler zamanla önemini artırarak ciddi saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru saç temizliği, saç bakımında her şeyden önce gelmelidir.

5. Saç Kaybını Önleyici Etki

Jojoba yağı bazı durumlarda saç kaybını önleyebilir. Eğer yukarıda bahsedilen faydaların zıttı bir durum nedeniyle saç kaybı yaşıyorsanız, Jojoba Yağı bunu aşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin saç kaybınızın asıl nedeni saç kuruluğu veya saç diplerinde oluşmuş bakteri kaynaklı bir enfeksiyon ise, Jojoba yağı bu etkiyi azaltacağından, saç dökülmesini yavaşlatacaktır. Ancak kesin tanı ve doğru tedavi yöntemi için, saç dökülmesi konusunda vakit kaybetmeden bir cilt uzmanına danışmanızı öneririz.

 6. Saç Uzatan ve Güçlendiren Destek

Bahsettiğimiz gibi Jojoba yağı B1, B2 ve B6 vitamini içeriyor. University of Maryland Medical Center‘ a göre B vitaminleri saç uzaması ve güçlü saçlar için mutlaka yeteri düzeyde alınıyor olmalı. Saç uzamasını destekleyen ve saçları güçlendiren B vitamini çeşitleri, Jojoba Yağında bulunmakta. Ancak tabi ki günlük B vitamini ihtiyacınızı yumurta, et ve süt gibi besinlerle tamamlamanız gerekmektedir.

Kaynak:

Vitamin B