• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İdeal Burun Nasıl Olmalı?

  • 1

Herkes için ideal bir burun var mı? “İdeal” olarak kabul edilen burun, diğer yüz özellikleriyle uyumlu olan bir burundur. Güzellik algımız, dişi ya da erkek bir burun için ideal bir şekil oluşturan şeyin tanımlanmasına yardımcı olur. Bunun için her zaman sanatsal bir unsur da vardır, dolayısıyla ideal, her zaman tek başına basit çizgilere ve sayılara kadar kaynatılmaz. Bununla birlikte, sanatçılar ve plastik cerrahlar, estetik ideali temsil eden güzellik ve yüzleri, güzel olduğu düşünülen yüzleri inceleyerek, bazı yönerge ve oranlar tasarlayabilirler. Sanatçılar güzellik ve estetik oranlar konusunda uzun süredir çalışmalar yapmışlardır ve günümüzde yüz estetik cerrahları, güzelliklerini daha da güzelleştirecek değişiklikler yapmak için güzelliği aynı şekilde anlamaları gerekir.

Etnik Köken ve Mükemmel Burun

Mükemmel bir burun yok. Ama sizin için ideal bir burun olabilir. İdeal burnunuz yüz şekliniz, kişiliğiniz, yaşınız ve etnikliğiniz tarafından belirtilmiştir – ve bu nedenle tamamen size özgüdür. “Mükemmel bir burun” tamlamasını tanımlamak için tarihsel olarak kullanılan birçok farklı önlem vardır. Bu tedbirlerin bazıları birbiriyle çelişmektedir, bazıları bir diğerinden daha fazla bir etnik kökene yönelmektedir.  Her etnik grupta çok çeşitli yüz özellikleri vardır ve eğer sorun var ise bu genellikle burun tıkanıklığıdır. Ancak, geniş ölçüde Afrikalı ve Amerikalı burunlar, Kafkas burunlarından daha farklı ortalama ilişkilere sahip olma eğiliminde olacaktır. Kafkas burunları normatif Hispanik burunlardan farklı olmaya eğilimlidir. İspanyol burunları Asya burunlarından farklı standartlara sahip olacak. Rinoplasti cerrahı olarak uzmanlar herkese aynı burnu vermeyi değil, bunun yerine yüzünüze uygun bir burun şeklini bulmaya çalışırlar.

Rinoplastide İdeal Burun Örneği

Aşağıda, burun estetiği ve diğer alanlarda “mükemmel burun” olarak tanımlamak için geleneksel olarak kullanılan bir dizi farklı önlem bulunmaktadır. Simetrinin, evrensel olarak kabul gören bir güzellik özelliği olduğu gözlenmiştir. Yüzün dikey olarak yüzün üçte birine bölündüğü simetriyi gözlemleyebiliriz ki burada burun yüzün üçte birlik kısmını temsil eder. Benzer şekilde, yüzü yatay olarak beşte bölersek, burun genişliğinin her birinin genişliğine yaklaşık olarak eşit olması gerektiğini gözlemleyebiliriz.