• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hızlı Uzayan Sağlıklı Tırnaklar için Ne Tüketilmeli?

tırnak sağlığı
  • 1

Çabuk kırılan, zayıf, renksiz ve yavaş uzayan tırnaklar sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Doğru ve dengeli beslenme, sağlık ve güzellik için olmazsa olmaz, yaşam kalitesini artıran önemli bir etkendir. Vücudunuzun gerekli vitamin ve mineralleri alması tırnaklarınızın uzama hızını artırıp, sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Daha sağlıklı ve güçlü tırnaklar için vitamin dengesine dikkat edilmelidir.

Mercimek  ve Fasulye

Mercimek ve fasulye demir ve protein bakımından zengindir. Tırnakların temel ihtiyaçlarından biri olan protein vejetaryen yoldan almak isteyen, çok fazla etle arası olmayan ziyaretçilerimizin sık sık tercih etmesi gereken yiyeceklerdendir. Sadece mercimek ve fasulye değil, soya gibi benzer bakliyatlarda da bitkisel protein ve demir bol miktarda bulunmaktadır.

Peynir, Süt ve Yoğurt

Süt ve süt ürünleri biotin açısından zengindir. Öğünlerde tüketeceğiniz peynir, yoğurt ve süt ile biotin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Biotin, saç ve tırnak için çok çok gerekli bir vitamindir. Tırnaklarınızın güçlenmesi ve sağlıklı uzaması için günlük biotin alımınızın yeterli düzeyde olması gerekir.

Tavuk Yumurtası

Tavuk yumurtası da biotin açısından oldukça zengindir. Eğer yumurtayı seviyorsanız kahvaltılarda tüketmeniz, size yumurtanın sayısız faydasının yanı sıra daha sağlıklı tırnaklar da sunabilir. Kalsiyum, biotin ve protein ile tırnaklarınıza adeta bir sağlık bombası atmış olacaksınız.

Kırmızı Et

Kırmızı et tırnaklara birçok açıdan faydalı olabilmektedir. Birinci neden, kırmızı etin demir bakımından oldukça zengin olması. Demir eksikliğinin tırnaklarda anormalliklere neden olduğu bilinmektedir. Anemi gibi demir eksikliği durumlarında tırnaklarda güçsüzleşme ve uzama hızında yavaşlama görülebilir. Aynı zamanda demir eksikliği, tırnakların hassaslaşmasına ve kırılgan hale gelmesine yol açabilir.

Kırmızı et, çinko bakımından zengindir. Çinko eksikliği vücutta bir çok problem neden olur. Bu problemlerden tırnaklarda nasibini alarak zayıflarlar ve kolay kırılabilir hale gelirler.

Ispanak, Maydanoz ve Tam Tahıllar

Eğer vejeteryansanız kırmızı eti pas geçtiniz demektir. O halde vücudumuz ve tırnaklarımız için çok gerekli olan demiri sebze ve tahıllardan karşılayabiliriz.

Özellikle ıspanak (Temel Reisi hatırlayın) ve maydanoz demir bakımından oldukça zengindir. Bu sebzelerin içerdikleri demirin vücut tarafından daha kolay sindirilmesini sağlamak için birlikte C vitamini tüketebilirsiniz.

Kaynak:

fitday.com
healthyfood.co.nz
healthaliciousness.com
nlm.nih.gov