• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Havucun Faydaları

  • 1

Salata ve yemeklerin vazgeçilmez sebzelerinden birisi olan havucun bilinen ve bilinmeyen bir sürü faydası vardır. Lezzetli olduğu kadar faydalı olan bu yiyeceğin faydalı olduğu konuları daha yakından inceleyelim. Öncelikle içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına ve görme yeteneğine olan faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında içerdiği potasyum yoğunluğu sayesinde de tansiyonun dengelenmesi konusunda da faydalı bir yiyecek olan havuç aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır.

Diyetteyken Havuç Yenir Mi

İçerdiği zengin vitaminler ve lifli yapısıyla sindirimi en kolay olan maddelerden birisi havuçtur. Ayrıca lifli yapısı sayesinde tokluk hissinin oluşmasını sağlayarak dengeli beslenme konusunda bize yardımcı olmaktadır. Tam bir diyet yiyeceği olan havucun kalori enerji dengesi çok iyidir. Düşük kalorili olmasına rağmen besin değerleri çok yüksek olduğundan kalori diyeti yapan insanların vazgeçilmezidir. Bunların yanı sıra kan şekeri dengesinin sağlanmasında da etkili rol oynayarak hem acıkmamızı engeller hem de yağ yıkımımızı hızlandırır.

Havucun Sağlığa Faydaları

Havuç tüketiminin bilinen çok fazla faydası vardır. Bunların arasında en çok bilineni gözlere olan faydasıdır kafa havucun sağlığa olan faydaları bununla sınırlı değildir. Havuca turuncu rengini veren pigment olan beta keroten sayesinde kalp hastalıklarını önleme konusunda faydalı bir besindir. Uzmanların tavsiyelerine göre kabuğuyla birlikte tüketilmesi gereken havucu yıkadıktan sonra rendeleyerek salatalarda değerlendirebilir ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz havuç yemeyi reddediyorsa havucun suyunu çıkartarak hem daha renkli hem de eğlenceli bir sunumla çocuğunuzu ikna edebilirsiniz. Keroten içeriği sadece kalp konusunda değil cilt, tırnak ve saç sağlığı konusunda da etkili bir maddedir.

Ne Kadar Havuç Yemeliyiz

Havucun faydalı ve sık sık tüketilmesi gereken bir besin olduğunu yukarıda belirttik. Fakat her besinde olduğu gibi havuçta da tüketimi konusunda aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. İçerdiği zengin potasyum yapısı sayesinde aşırı tüketilmesi sonucu tansiyon problemi gibi problemlerle karşılaşılabilir. Uzmanların tavsiyelerine göre günde 60 gr yani bir orta boy büyüklüğünde bir havuç tüketilmesi vücut sağlığımız için ideal ve yerinde bir tercih olacaktır.


ETİKETLER