• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Varis Neden Olur, Nasıl Önlenir?

hamilelik
  • 1

Gebelik (hamilelik) döneminde varislerle oldukça sık karşılaşır anne adayları. Varisler, hem genetiğe hem de uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak oluşabilir. Hamilelik döneminde meydana gelen varisler, doğru önlemler alındığında hamileliğin ardından büyük oranda kaybolsa da %20-%30 oranında hamilelik sonrasında da kalabilir. Bu nedenle, gebelik döneminde atacağımız bazı adımlar, bacaklarda varis oluşumunu yüksek oranda azaltacaktır.

Hamilelikte Varis Neden Olur?

Genellikle tek nedenin bebeğin neden olduğu ağırlık olduğu düşünülür ancak hamilelik döneminde meydana gelen varisler birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenleri kısaca sıralarsak:

  • Hamileliğe bağlı olarak gelişen hormonal değişimler
  • Değişen vücut ağırlığının bacaklara binen yükün artmasına sebep olması
  • Ayakta bulaşık yıkamak, ev işleri yapmak
  • Uzun süre ayakta kalmanızı gerektiren işlerde çalışmak
  • Uzun süre oturmak
  • Aslında önceden beri var olan ancak belirgin olmayan varislerin, şartlar değişince ortaya çıkması gibi nedenlerdir.
Hamilelikte Varis Oluşmaması için Ne Yapılmalı?

Hamilelikte meydana gelen varislerden %100 korunmak pek mümkün olmasa da oluşabilecek varis oranını yüksek oranda engellemek mümkün. Aşağıdaki tavsiyelere uyarsanız hem bacaklarda oluşan varislerden büyük oranda kurtulmuş olur, hem de meydana gelecek varisleri önlemiş olursunuz.

1. Uzun Süre Hareketsiz Kalmayın

Uzun süre ayakta kalmak gibi, hareketsiz bir yaşam biçimi de varis oluşumuna neden olur. Uzun saatler bilgisayar başında oturmak gibi durumlar varis oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sürekli ayakta kalmamak gibi sürekli oturup kan dolaşımını engellememeye de özen gösteriniz.

2. Sandalyelere Dikkat

Sandalyelerin uç kısımları bacaklardaki kan dolaşımını engelleyebilir. Saatlerce sandalyede oturmak kan dolaşımını bozduğundan varis oluşumuna neden olabilir. Bilgisayar başında otururken mutlaka makul aralıklarla mola verip biraz dolaşmanızı ve esnemenizi tavsiye ederiz.

3. Ayakların Altına Yastık

Uyurken ya da dinlenirken ayakların altına bir yastık koyup yatabilirsiniz. Böylece bacaklarınızdaki kan basıncını hafifletmiş olursunuz. Dizlerinizi bükmeden, ayaklarımızın altına koyacağımız bir iki yastık ile varislere karşı mantıklı bir adım atmış oluyoruz.

4. Düzenli Egzersiz

Hamilelik süresince doktorunuz tavsiyesi ile yapacağınız yürüme ve yüzme gibi rahat egzersizler ile vücudunuzda kan dolaşımını sürekli dengede tutmanız tavsiye edilir. Düzenli bir egzersiz varis oluşumunu büyük oranda azaltır.

5. Oturma Şekli

Bacaklarda kan dolaşımını etkileyen bağdaş, bacak bacak üstüne atmak gibi oturuş şekilleri uzun süreler tekrarlandığında bacaklarda varis oluşumunu tetikleyebilir.

6. Hamile Varis Çorapları

Hamilelik döneminde kullanıma uygun, karın bölgesini sıkıştırmayan varis çorapları da oldukça etkilidir. Bu çoraplardan edinip doktorunuzun tavsiye ettiği sürede kullanmanızı öneririz. Doktor tavsiyesi olmadan hamilelik döneminde adım atmaktan kaçınınız.

Gebelikte kullanılan varis çoraplarının fiyatları ise oldukça değişken. Çorabın kalitesine, basıncına ve türüne göre değişmekle birlikte 40 TL’den 300 TL’ye kadar farklı hamile varis çorapları bulunmakta.


ETİKETLER