• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Kalan Cilt Renkleri Nasıl Geçer

  • 1

Gebe kalan her kadının vücudunda belli başlı değişiklikler olur. Bu değişikliklerin kimisi geçici değişiklikler olabilirken kimisi ise kalıcı değişikliklerdir. Hamileliğin en sevimsiz yönlerinden olan bu cilt değişiklikleriyle savaşmak mümkün. Hamile kalan kadınlarda östrojen hormonu seviyesi artacağından dış etkilere karşı daha duyarlı ve hassaslaşması normaldir. Bu sebepten ötürü UV ışınları vücutta kalıcı olabilecek iz ve lekelere sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden gebeliğiniz süresince bu zararlı ışınlardan korunmanız gerekmektedir. Dışarıya çıkacağınız zaman yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Gebelikte Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer

Eğer yüz lekelerine genetik yatkınlığınız var ise hamilelik sırasında oluşan bu lekelerden kaçınmanız çok zordur. Özellikle yanaklar ve elmacık kemiği çevresinde yoğunlaşan bu lekeler genellikle kahverengi renkte olup çillerle benzerlik göstermektedirler. Bu lekelerden kurtulmak için lazer tedavisi, peeling ve ışık tedavisi gibi yöntemler olsa da bu lekeler genellikle doğum gerçekleştikten sonraki takip eden bir yıl içerisinde kendi kendine kaybolan lekelerdir. Bu yüzden bu tür lekeleri kafanıza takmayarak doğal yollardan geçmesini beklemeniz doğru bir seçim olacaktır. Eğer lekeler kendi kendilerine kaybolmazlarsa yukarıda saydığımız tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Karın Bölgesi ve Meme Başında Oluşan Lekeler

Hamile kalan anne adaylarının hele ki ilk hamilelik dönemleri ise vücutlarında adeta bir hormon savaşı yaşanır. Bu da değişik etkileri beraberinde getirmektedir. Bu etkilerden bir tanesi de karın bölgesi ve meme uçlarında oluşan lekelerdir. Yoğun bir hormon istilasına maruz kalan vücutta bu tarz olayların gerçekleşmesi gayet doğaldır. Bu tarz lekeler genellikle zararsız olup en geç doğumdan sonraki altı ay bir sene içerisinde kendi kendilerine geçmektedirler. Yine de bu tarz lekelerden çok şikayetçi iseniz bu tarz lekeler için özel olarak geliştirilmiş kremlerden kullanabilir ya da uzman bir hekime bu konuyla ilgili danışabilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik süresince en önemli olan durum bebeğiniz ve sizin sağlık durumunuzdur ve görünüme dayalı sorunlar bu aşamada göz ardı edilmelidir. Hamilelik zor ve kompleks bir süreçtir. Bu süreç boyunca ufak tefek aksilikler her zaman olabilmektedir ve bunları doğal karşılamak gerekir.