• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik Hazırlıkları

  • 1

Hamilelik her bayanın anne olmayı hayal ettiği güzel ve çok özel bir duygudur. Anne olmayı istemek bazen hamilelik için yeterli olmamaktadır. Hamile kalmak için anne adayının bu duruma hazır olması ve kendini annelik duygusuna alıştırması hamilelik hazırlıklarının en başında yer almaktadır.

Hamile kalmadan önce çocuk sahibi olmaya karar veren kişinin mutlaka hamilelik öncesinde muayene olması gerekli görülmektedir. Smear testi ise bu muayenelerin başında gelmektedir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve çocuğu sağlıklı bir şekilde kucağa alabilmek için hamilelik öncesi muayene büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesi ile birlikte hamilelik döneminin 3 ay öncesinden folikasit alımına başlanması daha sağlıklı bir hamilelik dönemi için kaçınılmazdır.

Hamile Kalmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Hamile kalmadan önce fiziken ve ruhen hamileliğe hazır olmak bebeğiniz ve sizin açınızdan oldukça önemlidir. Hamile kalmak isteyen kişilerin ilaç kullanımına dikkat etmesi ve mümkün olduğunca doktor tavsiyesi olmayan ilaçlardan uzak durması gerekir. Bunun yanı sıra röntgen ışınlarından korunmak da riskli gebelik durumlarını en aza indirmeye büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Hamile kalmadan önce ve hamilelik döneminde doğal besinlerin tüketilmesi anne ve bebek sağlığına büyük yarar göstermektedir. Hamilelik öncesi dikkatli davranmak doğumda da kolaylık sağlayarak anne adayına fayda sağlamaktadır.

Hamilelik Döneminde Sağlığınıza Dikkat Edin!

Hamilelikte uyku düzeni ve spor anne adayı ve bebek açısından büyük önem taşımaktadır. Ne kadar düzenli bir hayatınız olur ise o kadar kolay ve rahat bir hamilelik geçirirsiniz. Hamile kalmayı planlayan bayanlar özellikle fazla kilo problemleri var ise önce bu soruna bir çözüm getirmelidir. Hamilelik döneminde de alınan kilolar fazla kilo problemi olan kişilere hamilelik döneminde büyük zorluklar yaşatmaktadır.

Beslenme düzeni de bu evrede büyük önem taşımaktadır. Anne adayının sağlıklı beslenmesi ve tüketmiş olduğu besinlere dikkat etmesi anne karnındaki bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir.  Sigara tüketimi ve alkol tüketimi de bebeğe ciddi zararlar vermekte olduğundan dolayı hamilelik döneminde kafein, sigara ve alkol tüketiminden uzak durulması gerekir.