• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Güneş Lekelerinin Oluşumu

  • 1

Yaz ayının gelmesi ile birlikte tatil planları da gündeme gelmeye başladı. Tatil yapmak, güneşlenmek, denizin tadını çıkartmak oldukça eğlenceli ve keyif verici olmalı. Ancak eğlenirken aynı zamanda zararlı güneş ışınlarına karşı önlem almak cilt sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Zararlı güneş ışınları ciltte güneş lekelerinin oluşumuna sebebiyet vererek istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden olmaktadır. Güneş lekeleri genel olarak açık tenli kişilerde çok daha fazla belirgin olmaktadır ve bu lekeler cilde kalıcı olarak yerleşebilmektedir.  Ancak uygulayacağınız bir takım doğal yöntemler ile güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi koruma altına almanız mümkündür. Bunun yanı sıra özellikle öğlen saat 12 ile 15 arası dışarı çıkmamaya özen göstermenizde fayda var. Çünkü güneşin zararlı ışınları en çok bu saatte kendini göstermektedir.

Güneş Lekelerine Karşı Doğal Yöntemler

Ciltte hoş olmayan görüntülere sebebiyet veren güneş lekeleri her ne kadar kalıcı olsa da evde uygulayabileceğiniz bir takım doğal yöntemler ve doğal bakım maskeleri ile bu lekelerden kurtulmak mümkün.  Yoğurt bu konuda en etkili ve en basit yöntemler arasında yer almaktadır. Yoğurt maskesi ile güneş lekelerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler yumurta, yoğurt ve limon suyu.  Yumurtanın beyaz kısmını 1 kaşık süzme yoğurt ile karıştırın ve birkaç damla limon suyu ekleyerek karışımı hazırlayın. Sonrasında hazırlamış olduğunuz bu karışımı güneş lekesi oluşan bölgenin üzerine uygulayın ve karışım cildinizin üzerinde kuruyana kadar bekleyin ve sonrasında ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yaparak cildinizde oluşan güneş lekelerinden doğal yöntemler ile kolay bir şekilde kurtulmanız mümkün.

Maydanoz Mucizesine İnanın

Güneş lekelerinden kurtulmanın bir diğer yolu da maydanoz maskesinden geçiyor. Maydanoz maskesini hazırlamak için yarım demet maydanozu blendır yardımı ile ezerek içerisine bir kaşık yoğurt ve bir dilim limon ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı her gün düzenli olarak cildinize uygulayın ve 1 saate yakın bekleterek yıkayın. Zamanla güneş lekelerinin yok olduğunu görecek ve çıkan sonuca siz de inanamayacaksınız.