• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Güneş Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 1

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Güneş Kremi Kullanılır Mı?

Süresi dolmuş güneş koruyucu kullanmayın. Güneş koruyucuların kullanım süresi açılmamış ambalajında genellikle yaklaşık iki yıl sürer, ancak kapağı bir kez açtıktan sonra, bir formülünü kaybetme durumu söz konusudur. Ayrıca aracınızda saklamak, artık etkili olmayacak olan topaklanma ve ayrıştırma sürecini hızlandırabilir.

Güneş Kremleri Uva Işınlarına Karşı Etkili Olmalıdır!

Güneş kremi de sizi UVA ışınlarından korumalıdır. Birçok güneş ürünü sadece UVB koruması sağlar, çünkü bu ışınlar yanmaya sebep olur. Fakat güneş kremi, ciddi derecede kötü UVA ışınlarını savuşturmaya da yardımcı olmalı. Bunlar cildi yakmaz. Yıkıcı bir şekilde çalıştıkları için derinliklerinden geçerler (BTW). Yeni deri hücreleriniz, elastininiz ve kolajeninizle birlikte üretilir. Sonuç? Güneş lekeleri, kırışıklıklar, sıkılık eksikliği ve benzerleri, tüm bu belirtiler gelecekte açıklanmayan bir zamanda başınıza gelebilir. Çinko oksit ve titanyum dioksit gibi malzemeler hem UVA hem de UVB’yi savurmaya yardımcı olur. Avobenzone ve Mexoryl de UVA koruması sunmaktadır.

Suya Dayanıklı Güneş Kremleri

Kendilerini “spor” ya da “suya dayanıklı güneş kremi” olarak adlandırılan güneş kremleri yanıltıcı olabilir. Yurt dışındaki bazı sağlık ve bilim araştırma merkezleri markaların güneş koruyucularının “su geçirmez” veya “ter geçirmez” olduğunu söylemesine izin vermez, bu yüzden markalar bunu belirtmek için yaratıcı yollar düşünür. İzin verilen “suya dayanıklı” terimini kullanırlarsa, şirketler 40 veya 80 dakika olup olmadığını belirtmelidir. Yine de, onların doğruluğunu ölçmek neredeyse imkânsız. Muhtemelen her dermatolog size sudan çıktıktan, havludan çıkar çıkmaz ya da en azından iki saatte bir güneş koruyucusunu tekrar uygulamanız gerektiğini söyleyecektir. Bunun dışında, günlük nemlendiricilerin SPF ile desteklendiği günlerdeyiz. Koruma faktörü içeren nemlendiriciler ne kadar koruma sağlar?  Nemlendiriciler tipik olarak daha az UV korumasına sahiptir. Ve, dermatologlara göre nemlendiricilerdeki SPF koruması tüm gün sürmez, bu yüzden güneşin altındaysanız gerçek bir güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Sık görülen bir diğer yanlış anlama ise, güneş koruyucuları tek başına kullanmanın cilt kanserini önlediğidir. Bu ne yazık ki böyle değil. Kıyafetler en iyi koruyucumuzdur.