• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gözleri Büyük Gösteren 5 Makyaj İpucu

göz makyajı
  • 1

Büyük gözler doğru bir makyaj ile desteklendiğinde bakışınıza ve ifadenize büyük bir çarpıcılık katar. Eğer sizde gözlerinizi büyük göstermek için makyaj hilelerinden faydalanmak isterseniz sizin için hazırladığımız ipuçlarının tamamını mutlaka okuyun. Doğal olarak büyük gözlere sahipseniz bu konu yine sizin için de faydalı olacaktır. Çünkü büyük gözlerinizi ön plana çıkarmak için biraz sonra okuyacağınız makyaj ipuçlarını siz de kullanabilirsiniz.

Uyarı: Makyaj malzemelerini seçerken, gözünüzde alerjiye neden olup olmayacağını daha öncesinde mutlaka test edin. Göz ve göz çevresinde kullandığınız malzemelerin sağlığınıza zarar vermeyecek bileşenler içermesine özellikle dikkat ediniz.

1. Kıvrık Kirpikler

İster kıvrık kipriklere ulaşmak için doğal yöntemler arayın isterseniz basitçe bu işlemi yapabileceğiniz bir kıvırıcı (curler) sahibi olun. Kıvrık kirpikler, açık ve büyük görünümlü gözlere ulaşmak için ilk kuralımız. Neden mi? Düz kirpikler, özellikle bir de uzun kirpiklere sahipseniz gözlerinizin üzerine adeta bir gölge düşürür.

Kirpiklerinizi kıvırıp gözlerinizi daha ön plana çıkardığınızda ise açık ve geniş bir göz görünümü yakalarsınız. Bu nedenle işe mutlaka kıvrık kirpiklere sahip olarak başlamalasınız. Kirpik kıvırıcı aparatlar kullanırken, göz sağlığınızı tehlikeye sokacak davranışlardan kaçınmaya özen gösteriniz.

göz farı

2. Beyaz Göz Farı

Beyaz göz farı kullanmak gözlerin daha geniş görünmesine yardımcı olur. Ancak beyaz far kullanırken göz kapaklarınızı beyaza bulamanıza gerek yok. Eğer daha büyük gözler elde etmek için tamamen göz kapağınızı beyaz farla kaplıyorsanız bu pek doğru bir yaklaşım değil.

Yapmanız gereken gözlerinizin iç kısmına yakın (burnunuza doğru) yerlere doğru bir beyazlık uygulamak olacaktır. Yukarıdaki görsele dikkatli bakarsanız tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksınız. Asıl amaç göz kapaklarını tamamen beyaz yapmaktansa, gözleri geniş gösterebilecek alanlara bu beyazlığı uygulamak olmalıdır.

Bu noktalar kısaca buruna yakın olan iç göz köşeleri ve göz kapağının tam orta noktasıdır. (Daha doğrusu kirpik çizginizin ortası, yani gözünüzün boy olarak en geniş olduğu yer. )

kaş göz uyumu3. Kaşlarınızı Şekillendirin

Kaşlar büyük gözler için büyük yardımcı! Kaşlarınızı sakın ihmal etmeyin. Kaşların etkileyiciliği gözlerinizinkinden tabiki daha fazla olmamalı. Yani kaşlarınız tüm ilgiyi üstlerine çekmemeli, sadece gözlerinizin güzelliğini ve büyüklüğünü ön plana çıkarmak için destekleyici vazife görmelidir.

Yukarıdaki görseldeki gibi 2. maddede kullanılan görseldeki mankenin kaşlarına da bakarsanız, gözlerin etkisini artırmak için benzer şekilde kullanıldığını fark edeceksiniz.

4. Doğru Eyeliner Sürüş Tarzı

Aslına bakarsanız, gözleri büyütmek için eyeliner kullanış şekli ve rengi sizin deneyerek bulmanız gereken önemli noktalardan biri. Burada geniş ve büyük görünümlü gözlere ulaşmak için alt göz içine eyeliner uygularken yarıdan başlayarak gözünüzün köşesine doğru getirin. Tüm alt kısmı çizmeyin.

Yarıdan başlayarak uygularken, renk ve tarz sizin bir kaç denemeyle görmeniz gereken bir durum. Çünkü gözünüzün şekli, gözünüzün doğal büyüklüğü ve rengi tamamen eyeliner rengi ve sürüş tarzını etkileyebilecek etkenlerdir.

Ancak genel tavsiyeler şöyle olur:

Alt kirpik çizgisinin yarısını çizin, farklı renkler deneyerek test edin, eyelinerı ortadan dış köşelere doğru çekin ve ortaya uyguladığınız eyelinerın kalın olmamasına dikkat edin.

Eğer orta kısımda daha kalın bir çizim olursa, bu kez gözleriniz büyümekten çok daha oval bir görünüme sahip olur. Daha silik ve ince bir çizgiden dolguna doğru gidebilirsiniz.

5. Göz Altı Morluklarına Dikkat

Göz altındaki özellikle çizgi halindeki morluk ve siyahlıklar gözlerinizin olduğundan daha küçük görünmesine neden olur. Bu çizgilerin yapısı veya düzensizlikleri gözlerinizdeki çekiciliğin solmasına neden olup daha cansız bir bakışa sahipmişsiniz etkisi bırakabilir. Tüm bunlardan kaçmak için göz altı morluklarıyla ilgilenmelisiniz. Göz Altı Morlukları Neden Olur Nasıl Geçer? konumuzu mutlaka okumalısınız.

Kapatıcılar bu noktada oldukça faydalı olabilir. Kapatıcı ve fondoten kullanarak bu çizgileri geçici olarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yaparken ten renginizden daha parlak tonları tercih etmeniz faydalı olabilir. Bunun nedeni ise gözlerinizi ön plana çıkarmak. Modellere dikkat ederseniz, genellikle kaş ve göz altında parlak ve vurgulayıcı tonlar kullanırlar.