• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göz Şişliği Nasıl İner

  • 1

Hastalığa Bağlı Göz Şişmesi

Göz şişliğinin önemsenmesi gereken bir durum olduğunu bilmemiz gerekiyor. Benim gözlerimde sürekli göz şişliği oluyor diyor olabilirsiniz. Göz şişliğinin çok sayıda sebebi olabilir. Bu sebeplerin derininde ciddi hastalıklarda yatabilir çünkü bazı hastalıklar kendini göz şişliği belirtisiyle belli edebilir. Yani göz şişliğiniz bir hastalıktan dolayı olabilir en yakın uzmana gidip tedavisini tamamladığınızda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Diğer Sebepler ile Göz Şişmesi

Gözler vücudun en önemli parçalarından birisidir ve onlara en iyi şekilde bakmak sizin elinizdedir. Göz şişmesinin birçok nedeni olabildiğini söylemiştik. Bunlardan birisi de uykusuzluktur. Uykusuzluk gözlerin yorgun kalmasına sebep olur ve bu yüzden gözleriniz şişmeye mecburdur. Aslında tek problem sadece uykusuzluk değil fazla uyumakta bu durumu etkilemektedir. Yani kısacası uyku düzeniniz gözlerinizdeki şişliklerin sebebi olabilir.

Bir başka neden ise göz için kullanılan lenslerdir. Gözler hassas organlardır herhangi bir tehlike anında veya mikropla karşı karşıya kaldığında şişerek tepki verebilmektedir. Lensler göz sağlığını etkileyebilecek aletlerdir. Gözlerinizin lens kullanımız yüzünden de şiştiğini düşünebilirsiniz.

Bir başka neden darbeye bağlı göz şişmesi gözleriniz almış olduğunuz darbeden dolayı şişebilir. Böyle bir durumda da göz sağlığınızı şişmeden önce düşünmelisiniz gözlerin hassaslığından bahsetmiştik. Darbeler gözlerin görme yeteneğini azaltabilir hatta ve hatta görme yeteneğini tamamen bile bitirebilir. Kavgalar sırasında görme yeteneğini kaybeden insanlar bile defalarca haber olmuştur. Bu yüzden darbeye bağlı bir şişlik durumunda ilk önceliğiniz göz şişliğini indirmek değil hastaneye gidip gözlerinizde herhangi bir görme kaybının olup olmadığını kontrol ettirmek olmalıdır.

Genel Olarak Göz Şişliğini İndirmek

Göz şişliğinin ilk önce altında yatan sebeplere yoğunlaşmanız gerektiğinden bahsettik. Ancak anlık olarak göz şişliğinizin inmesini istiyorsanız burayı iyi okuyun. Gözleriniz mikrop nedeniyle şişmiş olabilir ve gözlerinizi ovalamaya devam ederseniz göz şişliğiniz inmeyecektir. Alternatif olarak patates soğuk bir biçimde dilinip gözlere koyulduğunda şişliği indirebilmektedir.  Fakat göz şişliğinin en önemli ilacı soğuk uygulanmasıdır. Şiş olan bölgeye buz koyarak şişliğin ne kadar hızlı bir şekilde indiğini görebilirsiniz. Hastanelerde en çok kullanılan yöntemlerden olan buzla şişlik indirmek çeşitli spor müsabakalarında da kullanılmaktadır.