• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göz Altı Torbaları ve Şişliği Nasıl Geçer?

Arı Sütü Ve Salatalık Maskesi
 • 1

Göz altı torbalarının şişmesi güzelliğin en büyük düşmanı konumunda. Özellikle uykusuz gecelerden sonra karşılaştığımız göz altı torbalarının şişliği, uykusuz gecelere bağlı olmaksızın aşağıda saydığımız bir çok neden bağlı olabilir. Göz altı torbaları eğer kısa süreli, uykusuzluk ve yorgunluk gibi nedenlerden ortaya çıkıyorsa, işte size göz altı şişlikleri ve tobalanmalarını geçirmeye yardımcı ipuçları.

Göz altı torbalarına karşı tavsiye ettiğimiz ipuçlarını denerken, gözünüze zarar vermemek için lütfen dikkatli olunuz.

 

Göz Altı Torbaları Neden Şişer?

 • Yaşlanma: Yaşımız ilerledikçe göz altlarında bulunan deri incelir ve bu bölgede torbalanmalar oluşur. Gözaltı bölgesinde bulunan derinin vücudumuza göre daha ince olması dışında göz kapakları düşerek bu bölgede bulunan kasların bozulmasına ve gözaltı torbalarının sarmasına neden olur.
 • Uykusuz Kalmak: Uykusuz gecelerin sabahında gözlerimizin şiştiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Gözaltı torbalarının şişmesinde büyük etken sağlayan uykusuzluk uyku bozukluğu yaşayan kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.
 • Stres: Stres sonucunda gözaltında bulunan yağ kesecikleri etkilenir ve fıtıklaşabilir.
 • Yorgunluk: Yorgun geçen bir günün sabahında kaliteli bir uyku geçirseniz de gözleriniz şiş uyanabilirsiniz.
 • Kalıtım: Genetik sebeplerden ileri gelen gözaltı torbalanmaları oluşabilir. Aile içinde gözaltı torbalanması var ise genç iken görülmeyen rahatsızlık 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkabilir.
 • Sodyum: Vücudun sodyumu fazla alması vücudun su tutmasına neden olur ve bunun sonucunda deride şişlikler meydana gelir. Bunlardan en çok etkilenen bölge ise gözaltlarımızdır.
 • Su Kaybı: Vücuttaki su kaybı gözaltı torbalarının şişmesine neden olur. Gün içinde 2 litre su içerek su kaybından dolayı oluşan şişlikleri önleyebilirsiniz.
 • Altta Yatan Hastalıklar: Alerjik reaksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları, tiroit sorunları ve enfeksiyonlar gözaltı torbalarının şişmesinde etkendir.
 • Gözleri Ovuşturarak Kaşımak: Gözaltı bölgesindeki deri oldukça incedir ve sert şekilde tepki gördüğünde anında tepki vererek şişme gösterir.

 

Göz Altı Torbaları ve Şişlikleri için Maske Tarifleri

Göz altı torbaları için size uygun maskenin resmine tıklayabilir veya resimlerin altında yer alan diğer önerilerden yararlanabilirsiniz.

 

Göz Altı Torbaları ve Şişlikleri Nasıl Geçer?

1. Çay

Göz altlarına çay koymak hemen herkes tarafından bilinen güzel ve işe yarayan bir yöntem. Yeşil çay ya da siyah çay kullanabilirsiniz, her ikisi de göz altı şişlikleri için etkili birer yardımcıdır. Çay gibi yine göz altı şişliklerine çok iyi gelen bir çok yöntem açıklayacağız, yazının devamında bulabilirsiniz.

Peki çay göz altlarına nasıl uygulanır?

 1. 2 adet poşet çayı kaynamış suda 2 dakika kadar bekletin.
 2. Daha sonra soğumaya bırakın.
 3. Çaylar soğuduktan sonra göz altlarınıza torbasıyla birlikte koyun.
 4. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra atınız.

2. Salatalık

Salatalık, cildi toparlayıcı ve dinlendirici etkisiyle bilinir. Cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmaktan, göz altı morluklarını geçirmeye ve kırışıklıkları azaltmaya kadar bir çok amaçla salatalık cilt bakımında kullanılır. Bir çok vitamin barındırdığından cildinizi besleyip toparlanmasına yardımcı olur.

 1. Tabağın içine 1 adet salatalığı dilimleyip buzdolabına koyunuz.
 2. 10 dakika kadar dolapta beklettikten sonra bir kaç dilim salatalığı göz altlarınıza koyunuz.
 3. 5 dakika kadar sonra bu dilimler ısınınca dolaptan bir kaç dilim daha alıp işlemi tekrarlayınız.
 4. Aşırı soğuk uygulama yapmayınız ve toplamda 10-15 dakikadan fazla bu işleme devam etmeyiniz. Göz çevresi hassas olduğundan istenmeyen sonuçlara karşı dikkatli olmalısınız.

3. Soğuk Kaşık Uygulama

Göz altı torbaları ve şişliklerine soğuk tedavi uygulama bölgedeki toksin ve suyun dağılmasına yardımcı olur. Soğuk kaşık uygulaması özellikle sabah kalktığınızda şiş göz altlarıyla karşılaştıysanız oldukça etkili gelecektir.

 1. 2 adet kaşığı buz dolabına koyup 10 dakika kadar bekletiniz.
 2. Daha sonra göz altlarınıza kaşığın dışını değdirerek 5 dakika kadar bekletiniz.
 3. Dilerseniz işlemi tekrarlayabilirsiniz ancak 10 dakikadan fazla uygulamanız tavsiye edilmez.

4. Yumurta Beyazı ile Mini Maske

Yumurta beyazının cildi gerginleştiren ve kırışıklıkları önleyen özelliğinden faydalanacağız. Göz altı torbalarına uygulayacağımız bir doğal maske ile bölgenin sıkılaşarak şişliğin dağılmasına yardımcı olabilirz.

 1. Buzdolabından soğuk bir yumurta alınız. (soğuk olması önemli)
 2. Yumurtanın beyazını ayırarak bir kabın içerisinde iyice çırpın.
 3. Temiz parmaklar ya da fırça yardımıyla göz altlarına uygulayınız.
 4. Gözünüze kaçırmamaya dikkat edin!
 5. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra durulayınız.

5. Bol Su Tüketmek

Göz altı şişliğine sık sık maruz kalıyorsanız su tüketiminizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Yetersiz su tüketimi göz altlarında su toplanmalarına neden olabilir. Vücutta baş ağrısı gibi bir çok problem yetersiz su içmekten kaynaklanabiliyor. Bu nedenle sağlıklı bir vücut için günde en az 2 litre su tüketiniz.


OKUYUCU YORUMLARI
 • Emre Kaya
  4 sene önce

  Allah sizden razı olsun
  Sabah kalktığımda gözümün altı şişti 4 saat sonra dolaba çay kaşığı koydum ve gözümün altına koydum. 5 dk sonra gözümün altı nın şişliği biraz geçmiş sonra dolaptan salatalık alıp doğrayıp gözümün altına koydum 5 dk sonra bir baktım baya şişliği almış. Çok Teşekkür Ederim …

  18
 • ecemsu
  3 sene önce

  Üstteki yazıyı okudum emre KAYA gerçekten faydasını gördün mü göz altıt torbam şişti ya çok kötü ben bu hâlde nasıl dışarı cikacam ya utanıyorum ya ??????

  23