• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer?

göz altı morluğu
  • 1

Göz altı morlukları ve göz altı siyahlıkları göz güzelliğinizi etkileyen istenmedik doku renk değişimleridir. Yüzdeki canlılığın solmasına neden olan göz altı morlukları, aslında kişisel olarak yaptığımız bazı hataların sonucu olarak meydana geliyor olabilir. Göz altı morluklarının neden olduğunu anladıktan sonra bunları kendi alacağımız önlemler veya müdahalelerle nasıl geçirebileceğimizi anlayabiliriz.

Bu yazıda, göz altı morluklarının nedenlerini incelerken, aynı zamanda yaşamımızda yapacağımız küçük değişikliklerle bu morlukların oluşmasını nasıl durdurabileceğimizi ve nasıl göz altı morluklarının geçmesini sağlayabileceğimizi anlatacağız. İlk olarak nedenlere bakalım.

Göz Altı Morlukları Nedenleri
1. Uykusuzluk ve Uyku Düzensizlikleri

Geç saatlere kadar uyanık kalıp erkenden uyanmak ve vücudunuzun dinlenmesi için gerekli olan 8 saati ona sunmamanın tabi ki bazı sonuçları oluyor. Az uyku, cildinizin solgunlaşmasına ve o canlı rengini yitirmesine neden olur. Böyle olduğu zaman en ufak bir göz çevresi renk değişimi çok daha belirgin bir hale gelir.

Ayrıca yorgunluğa bağlı olarak gözlerde size bazı işaretler vermeye başlayacaktır. Göz altı morlukları bu sırada da ortaya çıkabilir.

Kansızlık


2. Anemiye Bağlı Cilt Renk Değişimi

Anemi veya hamilelik döneminde ciltde transparanlaşma görülür. Zaten vücudun en ince cilt tabakasının olduğu yerlerden biri olan göz altı, anemi veya hamilelik ile birlikte daha da rengini kaybederek direk göz altındaki damarları ve kanı göstermeye başlar. Cilt bu sırada mavimsi veya bu tonlarda bir renk alabilir. Çünkü mavi kırmızıya oranla ciltten daha rahat geçer.

3. Alerji

Bir çok alerji göz altında renk değişimlerine neden olmasıyla bilinir. Sadece belirgin alerji durumunda göz altlarında renk değişimleri olabilir. Ek olarak, sürekli bir biçimde göz altı morluğu devam ediyorsa, nedeni henüz bilmediğiniz bir yiyecek alerjisi ya da ev veya iş yerinde kullanılan bir kimyasala karşı oluşan bir alerji olabilir. En uzman bilgi ve tedavi için cilt doktorunuza başvurunuz.

4. Vitaminsizlik

Yetersiz K vitamini alımı ve antioksidan bakımından fakir bir beslenme izlemek, göz altı morluklarının oluşmasına davetiye çıkarabilir. Aynı zamanda B12 vitamini eksikliği (anemide olduğu gibi) cildin solgunlaşmasına neden olarak göz altı damarları renklerinin görünmesine neden olabilir.

5. Ekstra Melanin (koyu pigment)

Yaşla ve hastalıkla alakası olmadan göz çevrenizde hiperpigmentasyon durumu meydana gelmiş olabilir. Genellikle genetik olan bu durumda çözüm yolu mutlaka bir cilt doktoruna tedavi olmaktır. Göz çevrenizde normalden fazla koyu pigment bulunabilir. Bu da sürekli bir göz altı morluğuna neden olur.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?
 1. Yeterli Uyku

Yetersiz uykunun göz altı morluklarına neden olduğunu belirtmiştik. Yeterli uyku uyuyamıyorsanız, saatinde yattığınız halde erkenden uyanıyorsanız veya hiç uyuyamıyorsanız öncelikle bunun nedenlerini araştırın. Sadece göz altı morluğu değil, sağlığınız içinde çok zararlı olan bu durumun üzerine eğilin.

Vitamin eksiklikleri uyku düzenini bozabilir. Ek olarak, yüksek stres ve endişe de uyku kalitesini etkileyen faktörlerdendir.

no smoking2. Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol göz altı morluklarına davetiye çıkarır. Genel sağlık tehlikesini zaten biliyoruz ancak sigara damarların renk değişimine uğramasına neden olarak cilt altından daha belirgin olarak görünmesine neden olur. Bu da göz altlarınızdaki ince deriden morumsu ve mavimsi bir renk görünmesi demek.

Alkol, cilde verdiği hasarın yanı sıra uyku kalitesini yüksek oranda düşürür. Kalitesiz bir uyku 1. maddede bahsettiğimiz gibi göz altı morluklarının nedenlerinden bir tanesi.

3. Alerjilerden Kurtulun

Alerjileriniz için tedavi sürecine başlamalısınız. Toz alerjiniz varsa odanızı elden geldiğince çıplak hale getirmeye çalışmalısınız. Ek olarak, toz yakalayıcı ekipmanlar kullanarak havadaki tozu temizlemeye çalışabilirsiniz.

Alerjinizin nedenleri ve tedavi yöntemleri için kapsamlı bir muayeneden geçmenizi tavsiye ederiz.

4. Uyumadan Önce Makyajı Silin

Makyajı silmeden uyumak cildinize hasar veriyor. Nefes alamayan cilt kendini yenileme fırsatı bulamıyor. Bu da gece boyunca yorgun bir cilt demek. Yorgun cilt, solgunlaşıp göz altı morluklarının çok daha görünür hale gelmesine neden olur.

 5. Tuz Alımını Azaltın

Fazla miktarda tuz kullanmak göz altında şişliklere ve bu şişliğe bağlı göz altı morluklarının oluşmasına neden olur. Fazla tuz zaten böbreklerinizden başlayıp vücudunuza bir çok hasar vermekte. Tuz alımını sınırlandırıp hem sağlık hem güzelliğinizi koruma altına alın.