• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Göbek ve Karın Yağlarını Eritmek için 10 Tavsiye

  • 1

Karın, göbek ve bel bölgesi yağları hemen herkesin müzdarip olduğu istenmeyen bir durum. Karın çevresi yağlarından, göbekten ve bel simidinden kurtulmak için hayatınızda bir takım küçük değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda işin egzersiz kısmından çok, aslında karın yağlarından kurtulmak için ne gibi bir yaşam tarzı benimsemelisiniz üzerine konuşacağız. Çünkü biliyorum, aramızda aynı benim gibi zamanında 1 ay boyu egzersiz yapıp gram karın kaybetmeyen kişilerde var. Yanlışı nerede yaptığınızı biliyorum! Çünkü bende uzun zaman boşa kürek çektim.

Karın ve göbek yağlarınızı eritmek ve bunu egzersiz ile destekleyip şekilli bir karın ve bel bölgesine sahip olmak insana inanılmaz öz güven veriyor. Denize veya havuza giderken stres değil heyecan dolmak, aynaya baktığında mutlu olmak ve her şeyden önemlisi, sağlıklı olduğunu hissetmek çok güzel! O zaman durmayın, hemen bu tavsiyeleri hayatınıza uygulamaya başlayın!

1. Hedef Belirleyin

Amacınız kaç kilo vermek? Veya belinizin çevresini kaç cm. e düşürmek istiyorsunuz? En iyisi bir kağıda bunu not alın. Benim gibi sürekli takip etmek istiyorsanız her sabah kalktığınızda tartılıp ve bel çevresi ölçüsü alıp bir kağıda not edin.

Hedef belirlemek sizi motive eder. Özellikle sizi hedefinize yaklaştıran en ufak bir değişiklik bile size devam etmeniz için heyecan ve istek aşılar. Bu nedenle bir varış noktası belirlemek sizi psikolojik açıdan hazırlayıp süreç boyunca destekleyecektir. Hedefinize ulaşmak için içinizde doğan azimi fark edeceksiniz.

sebze2. Tabağınızı Sebze ve Meyvelerle Tanıştırın

Tabağınızın artık o pek görmediği meyve ve sebzelerle tanışması lazım. Gün içinde karnınız kazındığında ara öğün olarak yediğiniz büskivileri bir kenara atıp, sağlık ve güzelliğe atılan önemli bir adım olan sebze meyve kombolarına bir şans verin. Düz ve şekilli bir karına sahip olmak için çok önemli bir maddedir.

Ara öğünlerin yanı sıra ana öğünlerde de elden geldiğince sebze tüketmeye özen gösterin. Böylece hem daha fazla yemekten kendinizi alıkoymuş olacak, hem de günlük vitamin ve mineral desteğini en doğal yollardan almış olacaksınız. Sebzelerin düşük kalorili yapısını ve meyvelerin tatlı ve sağlık deposu oluşunu iyi değerlendirmelisiniz.

Unutmayın, sağlık olmadan gelen güzellik kesinlikle kalıcı değildir.

3. Günde 2 Litre Su Tüketiyor Musunuz?

Sadece karın yağlarını kaybetmek için değil, neden istiyor olursanız olun, su size ihtiyacınız olan bir çok etkiyi tek seferde sunuyor.

Su; vücudunuzu toksinlerden temizleyerek kilo almanızı önlemeye ve sağlığınızı korumaya, midenizi doldurarak fazla yemenizi engellemeye, kimyasal içerikli içeceklere yönelmenizi engellemeye, rahatlamış ve ferah hissetmenize yardımcı olur.

4. Fast Food ve Kola

Bu tehlikeli ikiliden uzak durmalıyız. Bir bardak kola içip ferahlamak yerine buzluğunuza atacağınız bir büyük muz ile de (doğal muz dondurması) ferahlayabilirsiniz. Hemde sıfır besleyici değeri olan kola yerine, güzellik ve sağlığınıza çok olumlu etkileri olan bir muz tüketmiş olacaksınız. Veya içeceklerden, kolanın değeriyle alakası bile olmayan, vitamin bombası doğal meyveleri sıkarak hazırlayacağınız bir meyve suyu ile de bu ferahlamayı yaşayabilirsiniz.

Fast food zaten bilindiği üzere, kalp krizinden obeziteye kadar bir çok felakete neden olabiliyor. Özellikle fast food ile alınan ani yüksek kalori doğru karın, göbek ve bel bölgesine depolanarak tüm emeklerinizin boşa gitmesine neden olacak. Bu faydasız ikili yerine, sağlık ve güzelliğinizi tavan yaptıracak doğal besinlerle beslenmeye neden hayır diyesiniz?

50 yaşına geldiğinizde 35 gibi görünmenizde mümkün, 70 gibi görünmenizde…

egzersiz5. Hareket Etmeyi Sevin

Ben karın yağlarımı kaybedeyim, güzel bacaklara ve bel bölgesine sahip olayım deyip hala yürüyen merdiven kullanıyorsak, bir şeyleri çok yanlış yapıyoruz demektir. Herhangi bir sağlık problemimiz yoksa ve hala asansör kullanıyorsak, o şekilli karını belki de gerçekten istemiyoruzdur.

Gün içinde enerjik olmaya çalışın. Yavaşlamayın. Dans etmeyi, koşuşturmayı, enerji harcamayı sevin. İnanın bu küçük değişiklikler o kadar fazla kalori harcamanıza neden oluyor ki şaşırırsınız!

6. Sabahları 1 Fincan Yeşil Çay

Kahvaltıdan önce içeceğiniz, 1 dilim limonlu yeşil çay kilo verme işlemini hızlandırır, karın bölgesi yağlarınızı yakmanıza yardımcı olur. Özellikle vücudun temizlenmesinde büyük katkısı olan bu ikiliyi sabahları kahvaltıdan 45-50 dakika önce tüketmeniz vücudunuzu hızlandırıp gün içinde daha fazla kalori yakmanıza da yardımcı olacak.

7. Öğün Sayısını Artırın

Ana öğünler arasında ara öğünler oluşturmamak, ana öğün sırasında normalden çok yemenize neden oluyor. Bunun yerine kahvaltı, öğlen, ara, akşam, ara, uyku şeklinde bir düzen izlemeniz daha doğru olacaktır.

Bu sistem hem ana öğünlerde daha az yemenizi sağlar hem de vücudunuzu sürekli olarak çalışır vaziyette tuttuğundan daha fazla kalori yakmanızı sağlar, göbek oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Ancak ara öğünlerde ne tükettiğiniz çok önemlidir. Lezzetli Atıştırmalık ve Ara Öğünler konumuzu mutlaka okuyunuz.

8. 20 Dakika Kuralı

Midenizin doyduğunu geç fark ettiğini biliyor muydunuz? Açlık sinyali 20 dakika boyunca devam eder. Aslında doyacak kadar yediğinizde bile yemeği bıraktıktan sonra hala aç hissediyor, ama biraz sonra bu açlığınız gidiyorsa işte tam da dediğimiz 20 dakika durumunu yaşıyorsunuz demektir.

Bu nedenle, yemeğinizi yavaş yemeye (cidden yavaş) dikkat etmelisiniz. Hızlı yediğinzde, doyduğunuzu bir süre fark edemeyip, fazladan kaloriler almaya devam edebilirsiniz. Bu da karın bölgesinde yağ depolanmasına neden olacaktır.

kalp atışı9. Kardiyo Yapmalısınız

Yağ yakmanızı sağlayacak, kalbinizin normalin üstünde atmasını sağlayacak kardiyo egzersizleri yapmalısınız. Mesela koşun, oryantel açıp dans edin, zıplayın, bisiklet sürün. Yeter ki vücudunuzu harekete geçirip yağ yakımına başlatacak bir şeyler yapın. Karın yağlarından ve göbekten hızla kurtulmak için çok önemli bir kural.

Günde yaklaşık 20 dakikalık kardiyo egzersizleriyle istediğiniz sonuca çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

10. Besin Değerleri Etiketlerini Okuyor Musunuz?

Marketten aldığınız ürünlerin arkasını çevirip kalorisine, içerdiği protein, yağ ve karbonhidrat miktarına bakıyor musunuz? Cevabınız hayır ise mutlaka bakmalısınız. Hatta diyet ürünlerinin bile!

Fazla yağ içeren ürünler yerine daha çok protein içeren ürünlere yönelebilirsiniz. Ne kadar kalori aldığınızı görmek için 100 gr. da ne kadar kalori içerdiğine bakabilirsiniz. Ne amaçla olursa olsun, o etiketleri mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.