• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Glutensiz Beslenme Sağlığa Zararlı Mı?

  • 1

Arpa buğday gibi tahıl ürünlerinde bulunan glüten ekmek ve hamurlu yiyeceklerde esneklik sağlamaya yardımcı olur. Son zamanlarda glütensiz beslenme tercih edilmeye başlandı. Peki, glütensiz beslenmek faydalı mı? Zararlı mı?

Glütensiz beslenme şeklinde ürünler üretildiği esnada fermantasyon işlemi yapılırken esneklik katmak adına glüten yerine şeker ve zararlı yağların oranı artırılır. Böylece glütensiz besinlerde kalori oranında da artış gözlenir. Bunun önüne geçmek için bir ürün alınırken içeriği okunarak diğer ürünlerle karşılaştırma yapılmalı ve şeker/yağ oranı az olanları tercih edilmeli. Hatta kalori oranına da dikkat etmenizde fayda var.

Genel olarak çöl yak hastaları ve glüten alerjisi olanlar glütensiz beslenme tarzı tercih ediyor. Peki, bu hastalıklara sahip değilseniz neden glütensiz ürünler yemeyi tercih ediyorsunuz. Sadece zayıflamak, diyet yapmak için mi? Glütensiz besleneyim derken kendinize zarar verdiğinizi biliyor musunuz?

Son zamanlarda glütensiz beslenme nedeni ile hastalıkların çoğaldığı gözlendi. 2016 yılında yapılan araştırmalara bakıldığında glütensiz beslenme nedeni ile bağırsak floralarının etkilendiği gözleniyor. Bunların nedeni glütensiz beslenenlerin gerekli lif içeriğini ve probiyotikleri almadığı gözlenmiş. Yani bağırsak ve bağışıklık sisteminin korunmadığı ve bu yüzden de bakterilerin artış gösterdiği.

Glütensiz beslenen kişiler yararlı bakterilerin oluşumunu azaltarak hastalıklara ve kansere bile neden oluyor. Bakteriler ile savaşan hücrelerin gelişmesi önlenerek, lif az alınarak bağırsak sağlığını kötü yönde etkiliyor.

Glutensiz Beslenme Hakkında Değerlendirme

  • Kronik hastalıkların artış göstermesinin nedenlerinden biri de glütensiz beslenme tarzı diyebiliriz. Çünkü yine yapılan araştırmalar doğrultusunda 2016 yılında insanlar glütensiz beslenmeye yönelerek birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Kalp hastalıkları, obezite ve diyabet gibi daha birçoğunu.

  • Minerallerin yeterli seviyede alınmasını önleyerek vücudu dirençsiz bırakıyor.

Yani eğer çöl yak hastalığınız veya glüten alerjiniz yoksa kesinlikle glütensiz beslenmeye yönelmemeniz gerekir. Glütensiz beslenerek zayıflamak isteyenlerin yaptığı diyet doğru değildir. Aslen glütensiz beslenerek zayıflanmaz, glütenli fakat kalorisi yüksek yiyecekler yenildiği için kilo alınır. İlla ki glütensiz beslenmek istiyorsanız bunu buğday, pirinç, patates gibi yiyecekler yerine kinoa, glütensiz kepekli ekmek, karabuğday gibi yiyecekler tercih edebilirsiniz.