• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Maskesi(Melazma)

Gebelik Maskesi(Melazma)
  • 1

Gebelik Maskesi(Melazma) GEBELİK MASKESİ (MELAZMA )      

Gebelik dönemi anne adayları için her ne kadar heyecanlı bir süreç olsa da bazı olumsuz süreçlerde yaşanmaktadır. Bunlardan birisi de gebelik maskesi (melazma) oluşumudur. Gebelik maskesi oluşumunun nedeni ise gebelik döneminde bazı hormonların (östrojen,progesteron ) yükselmesidir. Tabi ki tek neden bu hormonların yükselmesi olamaz. Güneş, ten renginin koyu olması gibi faktörlerde bu oluşumun olmasına katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre gebelik maskesi esmer ve koyu buğday tenli kişilerde daha sık görülmektedir. Bu maske yanaklar, dudak üstü, çene ve burunda kahverengi lekeler şeklinde görülür. Gebelik maskesinin görüme oranı  %50-%60 tır. Bunun şiddeti ise kişilerde farklılık gösterebilir. Genelde gebeliğin 4. Ve 5.ayında oluşmaya başlar. Doğumdan birkaç ay sonra geriler ve yok olur. Peki gebelik maskesi ile karşılaştığımız zaman neler yapabiliriz ona bir bakalım;

-Öncelikle gebelik maskesi oluşumunu engellememiz bizim elimizde olan bir şey değil, biz sadece bu oluşumun azalmasını, derin oluşmamasını sağlayabiliriz.
-Güneşin dik açılarla geldiği zamanlarda kış günleri de dahil dışarıya çıkmaktan kaçınmamız gerekir. Dışarıya çıkıyorsak güneş kremi kullanmalıyız. Bazı anne adayları güneş kremi kullanırken bebeğime zararlı olur mu diye düşünebilir. Böyle düşünenler için gebelikte kullanılan özel güneş kremleri bulunmaktadır.
-Lekeli bölgeleri uygun makyajla kapatmanız da bir sakınca yoktur.
-Gebelik döneminde sadece bu önlemleri alabiliriz. Sonra ki süreçte ise gebelik maskesi hala devam ediyor ise mutlaka bir doktora başvuru yapmalısınız. Gerekirse krem ve maskeler, gerektiğinde ise ışın tedavileri ile bu lekeler azaltılabilir veya tamamen yok olabilir.


ETİKETLER