• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebelik Egzersizleri Nasıl Yapılır?

  • 1

Gebelik anne adayları için oldukça heyecanlı ve aynı zamanda oldukça zor bir süreci kapsamaktadır. Bebeğinin günden güne büyümesi ile birlikte her geçen gün daha sabırsızlıkla bebeğini beklemekte olan anne adayları bazen gebelikte zor ve ağrılı günler geçirebilmektedir. Gebelik döneminde hem anne hem de bebek sağlığı açısından egzersizler büyük önem taşımaktadır. Gebelikte yapılan egzersizler daha kolay ve daha ağrısız bir gebelik dönemi geçirebilmek açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Gebelik döneminde yapılmakta olan egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Genel olarak gebeliğin 3.ayından itibaren yapılmakta olan egzersizler bebeğin sağlığı açısından doktor kontrolü altında yapılmalıdır.

Gebelik Döneminde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Gebelik döneminde yapılmakta olan egzersizler anne adayına pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle normal doğumu daha sancısız ve kolay bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olan gebelik egzersizleri aynı zamanda uyku problemlerini ortadan kaldırarak anne adaylarının kendilerini fiziksel ve ruhsal açıdan rahat hissetmelerini sağlayarak doğum sürecinin daha kolay ve daha eğlenceli geçmesine etken sağlamaktadır.

Gebelik döneminde yapılmakta olan egzersizler ödem ve şişlikleri azalttığı gibi aynı zamanda doğum sonrasında da anne vücudunun daha kolay bir şekilde toparlanarak kısa bir süre içerisinde normal hayat aktivitesine dönmesine olanak sağlar. Ancak doğum sonrasında da belirli bir süre bu egzersizlere devam edilerek vücudun formda kalması sağlanmalıdır.

Gebelik Egzersizi Ne Sıklıkla Yapılmalı

Gebelik egzersizleri düzenli olarak aksatılmadan yapılmalıdır. Bu egzersizler hamileliğin ilk aylarında önerilmese de hamileliğin 3.ayından itibaren annenin doğuma hazırlanması ve kolay bir hamilelik süreci geçirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gebelik egzersizleri haftanın en az 3 günü tekrarlanarak yapılmalıdır. Gebelik döneminde yapılan egzersizlerde kilo verme gibi bir amaç yoktur. Yapılan egzersizler anne adayını fazla zorlamayacak şekilde olmalı, bebek sağlığını tehlikeye sokacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

Hamilelik döneminde egzersiz yaparken egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bunun yanı sıra belirli süre aralıkları ile mola verilmeli, egzersiz bitimi yavaş hareketler ile son bulmalıdır. Evde yapılan basit egzersizler hamileler için uygun görülmekte, dışarıda yapılan sporlar önerilmemektedir.