• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fondöten Neye Göre Seçilir?

  • 1

Kadınların vazgeçilmez tutkusu olan makyajın en önemli unsuru fondöten olmaktadır. Çeşitli seçenekleri olan fondötenin her tende farklı olarak etki etmektedir. Bütün ten renklerine uygun seçenekleri de bulunmaktadır. Her yüzde aynı etkiyi göstermeyen fondöten çeşitleri, ten renklerine göre ayrılık göstermektedir.

Kuru Ciltte Fondöten Seçeneği

Kuru ciltlere özel nem verme özelliğine sahip olan fondötenler bulunmaktadır. Kuru ciltler genelde mat ve cansız olduğundan dolayı nemlendirici katkılı fondöten seçmeleri onlar için doğru bir karar olacaktır. Nemli fondötenler kuru cildi nemlendirerek cildin canlı kalmasını sağlamaktadır.

Fondöten alırken mutlaka denemeye özen göstermek gerekmektedir, her nemli fondöten cildinize uygun olmayabilir bu nedenle çene bölgesinde ya da dekolte bölgesinde denemekte yarar vardır.

Yağlı Ciltte Fondöten Seçeneği

Kuru cildin aksine yağlı ciltler için de özel olarak üretilen fondöten seçenekleri bulunmaktadır. Yağlı ciltlerde daha çok pudra fondöten seçenekleri uygun olmaktadır. Pudra şeklindeki fondötenler cildin yağını emerek ciltteki fazla parlaklığı ortadan kaldırarak bakımlı ve doğal görünümlü bir cilt elde etmenizi sağlamaktadır.

Pudra fondötenin dışında mat fondöten kullanımı da bir seçenek olabilmektedir. Mat fondöten yağlı cildi dengeleyerek daha bakımlı ve pürüzsüz göstermektedir. Cildin renk tonuna göre mat fondöten seçiminde, tendeki renk ile uyumu dikkate alınmalıdır, ciltteki boşlukları kapattığını görebilmek için en az bir gün deneme yapılması gerekmektedir.

Renk Uyumuna Göre Fondöten Seçimi

Üç çeşit cilt ton rengi bulunmaktadır, bunlar; soğuk, sıcak ve nötr çeşitleri olmaktadır. Soğuk cildin alt ton rengi pembe, sıcak cildin alt ton rengi ise sarı olmaktadır. Cilt renk tonunuza uygun olarak bu seçeneklerden birini seçip cilde uygulamak gerekmektedir.

Kapatıcı özelliğine sahip olan fondötenler her çeşit fondöten renkleri ile uyumlu olmaktadır. Kapatıcı özellikli fondöten seçimi her zaman için yüzü daha pürüzsüz ve güzel göstermektedir.

Özellikle yüzünde siyah nokta ve sivilce lekeleri olan kadınlar için en uygun tercih kapatıcı özellikli fondöten olacaktır. Hiçbir fondöten denemeden alınmamalıdır, tendeki kusurları doldurması fondötenin en önemli özelliği olmasından dolayı bu işlevini yerine getirmeyen fondötenler cildi kuru ya da yağlı gösterebilir.