• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Fitness Beslenme Programında Neler Var?

  • 1

Herhangi bir fitness programının ya da yaşam tarzının altın kuralı, beslenmenin kral olmasıdır. Antrenmanlar arasındaki zayıf iyileşme genellikle beslenme desteğinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bir egzersiz sırasında kas yorgunluğu normaldir; Vücudunuzun dayak yediği gibi hissetme değildir. Aktif yaşam tarzınızı tamamlamak için uygun bir beslenme rejimi olmadan, çabalarınızı boşa harcayabilir, en yavaş ya da mevcut olmayan ilerlemeyi görebilir ya da daha da kötüsü, tüm vücudunuzu yaralanmalar, hormonal dengesizlikler de dâhil olmak üzere disfonksiyonun bir hasarı için riske atmış olabilirsiniz. Ayrıca da adrenal yorgunluk kaçınılmazdır. Yeterli beslenmeyi ihmal ederseniz vücut geliştirme potansiyelini gerçekleştirebileceğiniz şüphelidir.

Fitness Programlarında Proteinin Önemi

Protein, kasın yapı taşıdır ve aktif bir bireyin diyetine inanılmaz derecede entegredir. Genel bir kılavuz olarak, protein alımınız yağsız vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8-1.5 gram protein arasında sabit kalmalıdır. Yağ ve karbonhidrat alımı eğitim planınıza ve kondisyon hedeflerinize göre çoğunlukla değiştirilebilse de, protein alımı ne olursa olsun nispeten sabit kalmalıdır. Bu özellikle yağ kaybı için kalori kısıtlaması zamanlarında geçerlidir. Yeterli protein olmadan, vücudunuz kendi kazanılmış kas dokusunu yamamaya başlayabilir.

Karbonhidrat Dengesi

Fitness popülasyonunu kutuplaştıran bir kelime. Bazıları bunu seviyor, bazıları bundan nefret ediyor. Asıl soru ne kadar karbonhidrat yememeniz gerektiği değil, fakat vücudunuzun ne kadara tahammül edebileceğidir. Herkesin karbonhidratlara karşı çeşitli seviyelerde toleransı vardır ve sizi arzu ettiğiniz vücut kompozisyonuna doğru yönlendirecek optimum seviyeyi bulmanız gerekiyor. Makro besin profilinizi hesaplarken karbonhidratlar daha fazla bir joker gibi görünüyor. Karbonhidrat alımınız, egzersiz seviyenize, fiziksel ilerlemeye, enerji seviyelerine ve vücut ipuçlarına bağlı olarak yukarı veya aşağı doğru ayarlanabilir. İdeal karbonhidrat tüketimi tam olarak ne kadar olduğunu anlamanın en iyi yolu ne kadar yaktığınıza bakmaktır. Hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz karbonhidratın yalnızca yaklaşık sayısını kullanın. Sihirli bir rakam yok; Herkes karbonhidratlara biraz farklı tepki verir. Bazı bireyler büyük miktarlarda işleyebilir, bazıları yapamaz. Bu, deneme yanılmalara yol açabilir, ancak bir kez bulduktan sonra, beslenmenizi daha önce hiç olmadığı kadar kontrolünüzde hissedeceksiniz.