• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlilikte Küçük Problemler Nasıl Çözülür?

  • 1

Her evlilikte hatta her ilişkide mutlaka küçük problemler yaşanmaktadır. Bu problemleri çözmek çoğunlukla kadınlara kalmaktadır. Dişi kuş evi yapar ve ufak problemlere de çözüm bulur. Asıl sorun bu evlilikte küçük problemlerin çözümü nasıldır? Bu sorunun cevabına gelirsek, en başlıca çözümü alttan almak olmaktadır. İlişkiler arasında ufak problemler yaşandığında sakinliğe kavuşmak için bir tarafın mutlaka alttan alması gerekmektedir aksi takdirde bu ufak problem büyük sorunlara neden olabilir.

Bu durumda hanımlara büyük iş düşmektedir, erkekler genel anlamda daha sinirli ve düz bakış açısına sahip olmalarından dolayı alttan almaları ve sakinleşmeleri daha güç olmaktadır.

İlişkide Problem Çözüm Önerileri

Her ilişkide yaşanan problemlerin bir diğer pratik çözümü ise sessiz kalıp haklısın demektir, daha sonra her iki tarafın sakinliği sağlandığında karşılıklı oturup saygı içerisinde problemin konuşulmasıdır. Bir ilişkide saygı çok önemli bir unsur olmaktadır. Karşılıklı saygı sağlanmıyor ise ufak problemlerin sahi çözülmesi oldukça güç olacaktır.

Bir evlilikteki problemlere çözüm aramak o evliliğin değerli olduğunu karşındakine hissettirmek demektir. Bu da karşılıklı saygıyı artıran bir etken olmaktadır. Problemler sevgi ve bağlılık oranının düzeyine bağlı olarak değişik şekillerde çözüme kavuşturulmaktadır.

Evlilikte Genel Problem Nedeni

Bir evlilikte genellikle yaşanan problem, eşinin bir huyuna dayanamayıp tartışma çıkarmak ve karşıdan gelen cevabın ‘ben böyleyim’ olması. Ben böyleyim kelimesi tamamıyla bir kavga meselesi olmaktadır.

Bu gibi evlilik problemlerinin çözüm önerisi ‘ben böyleyim’ cevabına karşın sinirle karşılık vermeden aklımızdakileri sakin bir şekilde eşimize anlatmak olmalıdır. Soruna sorunla karşılık vermek değil, soruna çözüm odaklı yaklaşmak gerekmektedir.

İlişkide Sorun Çözücü Olmak

Bir ilişkide genelde problemlere karşı çözüm üreten taraf sizseniz işiniz bir tık daha zor demektir. Her zaman alttan alıp çözüm üretmek göründüğü kadar kolay olmamaktadır.

İnsanlar her zaman sinirlerine hakim olmak konusunda çok başarılı olmayabilir, bu nedenle karşılıklı anlayış bir ilişkide sorun çözümü hakkında oldukça önemli olmaktadır. Karşılıklı anlayış çerçevesinde yürüyen ilişkiler her zaman için daha uyumlu bir ilişki içerisinde olmaktadırlar.