• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evliliklerde Aile Müdahalesine Dikkat!

  • 1

Aile toplum içerisinde bulunan en küçük birimlerden bir tanesidir. Aile denildiğinde akla gelen anne, baba ve çocuklardır. Bu tarzdaki ailelere toplumda çekirdek aile denir. Günümüzde büyük ailelerdense çekirdek aile çoğunluk gösteriyor. Nadirde olsa büyük aileler toplumda devam ediyor.

Günümüzde yeni evlenen çiftler ayrı eve çıkarak kendi ailelerini oluşturmak istiyor. Kimsenin karışmamasını kendi evlerinin ebeveyni olmayı talep ediyor. Fakat bir çiftin evlenmesi ile tüm aileler akraba gibi oluyorlar. Bu nedenle ayrı eve çıksa dahi yeni evli çiftlere müdahale durumu çoğunlukta gözleniyor. Yeni evlenen çiftler bir birine uyum sağlamaya çalışırken, ailelerin de müdahale etmesi durumunda çiftler uyumsuzluk gösteriyor. Çünkü bireyler birden değişemez, bir birinin huyuna geçemez. Bu zaman gerektiren bir evredir.

Her çiftin evlilikten beklentileri, talepleri farklı olabilir. Daha evlilik aşamasında bile seçeceğiniz evin konumu, arkadaş çevresi bile farklılık gösterecektir. Sadece bununla sınırlı değil. İki farklı insanın yemek yeme alışkanlıkları, evdeki davranış şekilleri, damak lezzetleri, giyim kuşam tarzı bile farklıdır. Fakat zamanla çiftler bir birine alışarak bunların üstesinden gelerek uyum sağlamaya başlar. Bu gibi durumlarda ailelerin müdahale etmesi ile çiftler bir biri ile zıtlaşarak yollarını ayırabiliyor.

Özellikle de yeni evlenen çiftlerin evlerine müdahale edildiği için ayrılmalar çoğunlukta.

Ailelerinize Her Şeyi Anlatmayın

Ailelere evinizde yaşanan her şeyi anlatmanız sizin zararınıza olacak. Çünkü aileniz karşınızda ki partnerinize zıt düşecek fikirler size sunabilir. Bu gibi durumda eşinizle zıt düşüncelere sahip olarak kavgalar ortaya çıkabilir.

Aranızda çözmeye çalışmanız yapabileceğiniz en mantıklı davranış olacak. Kendi aranızda çözebileceğiniz şeyleri konuşarak, istişare ederek çözmelisiniz. En çözemediğiniz durumlarda ailelere danışarak çözüm sağlamak doğru olacak.

Günümüzde ayrılıkların çoğunluğu daha evlilik aşamasında gerçekleşiyor. Buna birçok örnek verilebilir. Evlilik aşamasında çeyiz alışverişlerinde,  mobilya alışverişlerinde, düğün salonu seçiminde aileler zıt görüşlere sahip olabiliyor. Bunu çiftlere de aktardıklarında ortaya iddia biniyor. Kavga ve zıtlaşma sonucunda ayrılılar meydana geliyor.

Kısaca evleneceğiniz zaman, evlendiğinizde ailenizle değil de eşinizle düşüncelerinizi konuşup, ortak noktada buluşarak uygulayın.


ETİKETLER