• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evde Makyaj Malzemesini Nasıl Yaparız?

  • 1

Evde Makyaj Malzemesini Nasıl Yaparız? EVDE MAKYAJ MALZEMESİNİ NASIL YAPARIZ?

Alışveriş çılgınlığı diye bir şey var. Bunu özellikle biz kadınlar abartarak yapıyoruz. Stres oldum, canım sıkılıyor diyerek kendimizi bir anda alışveriş çılgınlığının içinde buluyoruz. Son zamanlarda bu çılgınlığa kozmetik sektörü de eklendi.

Birçok ürünü ihtiyacımız olduğu için değil başka birinden duyduğumuz için alıyoruz ve birçok ürün neredeyse hiç kullanılmadan bozulup çöpe atılıyor. Bizde sizler için hem doğal hem de masrafsız makyaj malzemeleri nasıl yapılır derlemeye çalıştık.

Sizde hem doğal hem de daha az maliyetli ürünler istiyorsanız, pahalılıktan şikayet ediyorsanız birlikte inceleyelim…

 

Herkesin En Trend Makyaj Malzemesi Ruj: Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ruj için 1 yemek kaşığı bal mumu ya da vazelini benmari usulü eritin. İçine 1 tatlı kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı vanilya, 1 çay kaşığı kırmızı -ya da istediğiniz bir renk- gıda boyası ekleyin ve karıştırın. Küçük bir kaba koyup buzdolabına koyun. Donduktan sonra ev yapımı rujunuz hazır. İsterseniz rujunuza renk vermek için kızılcık, dut, ahududu, pancar gibi yiyecekleri kullanabilirsiniz

Not: Dikkat edilmesi gereken nokta ise birkaç gün içinde kullanmanız gerekir, çünkü uzun ömürlü değillerdir.

Solgun Görünmeyi Önleyen Allık: 4 tatlı kaşığı dondurularak kurutulmuş ahududu tozu ve 1-2 çay kaşığı arorat nişastasını karıştırın ve istediğiniz rengi elde edene kadar nişastanın miktarını arttırın. Eğer ahududu tozu bulmak ya da öğütmek zor olacaksa nişasta ve kakao karışımı da iyi bir bronzer-allık seçeneği olabilir.

Göz Makyajının En Önemlisi Rimel: Öncelikle yeni bir maskara yapmak için bir rimel kabına ihtiyacınız var. İster boş olarak satılanlardan alabilir isterseniz eski rimel kutunuzu yıkayıp kullanabilirsiniz. Daha sonra bir kabın içine 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 çay kaşığı e vitamini yağı ve yarım çay kaşığı soya ya da bal mumunu koyun ve karıştırın. Bu malzemeleri benmari usulü eritin. Daha sonra karışıma 3-4 çorba kaşığı aloe vera jeli ekleyin ve iyice karıştırın. Sırada rimele siyah rengini verecek madde var. Karışıma 1 adet aktif kömür kapsülü ekleyin. Bu karışımı ucunda küçük bir delik açtığınız poşete koyup kapın içine sıkabilirsiniz. Rimeliniz hazır sağlıkla kullanın.

En Kolay Yapılan ve Gözleri Belirginleştiren Eyeliner: Evde eyeliner yapmak oldukça kolay. Öncelikle rengini vermesi için aktif kömür kapsülü ve eşit miktarda hindistan cevizi yağını karıştırın. Böylece parlak ve siyah bir eyeliner elde etmiş olacaksınız. Güzel günlerde kullanın.

Dolgun Dudaklar İçin Parlatıcı: Kendi parlatıcınızı yapmak için öncelikle kullanmadığınız rujları istediğiniz renge göre seçerek benmari usulü eritin. Ardından içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Ardından dudaklarınızın dolgunlaşmasını sağlayacak şey olan 1 çay kaşığı karabiber yağını, 1 tatlı kaşığı gliserin ve 1 çay kaşığı badem yağı ekleyin. Yoğun kıvam için 2 çay kaşığı vazelin ekleyin ve bu karışımı istediğiniz bir kutuya doldurun ve gönül rahatlığıyla kullanın.

NOT: Bu yazımızda sürekli benmari yönteminden bahsettik. Bu yöntemi bilmeyenler için kısaca ne olduğunu paylaşalım.

Kısaca basamakları özetlemek gerekirse,

1- Önce ısıya dayanıklı bir kap içine kabın yarısını geçmeyecek kadar su doldurulur.
2- Bu kabın içine dibi suya değmeyecek şekilde ilkinden biraz daha küçük ve yine ısıya dayanıklı ikinci bir kap oturtulur.Kullanılan iki kabın da ısıyı çabuk iletmeyen, yani kalın malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu iş için çok uygun gibi görünen emaye saklama kapların, en az uygun kaplar olduğunu da belirtmek gerekir.

3- Üstteki kabın içine pişirilecek veya eritilecek malzemeyi konulur.
4- Bu şekil hiç bozmadan kaplar ocağa konulur ve kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirme/eritme işlemimiz tamamlanır.

 

 


ETİKETLER