• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Et Benleri Zararlı Mıdır?

  • 1

Kişilerin genetik özelliklerine göre her yaş grubunda görülen et benleri genellikle 30’lu yaşlar ile birlikte hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür ve her geçen yıl ile birlikte daha çok görülmeye başlar. Et benleri genellikle küçük olur ama bazen leblebi büyüklüğünde ve deriye yapışık bir şekilde hem ten rengi hem de kahverengi renklerde görülmektedir. Et benleri zararlı mıdır en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Et benleri genel olarak koltuk altı kasık göz kapakları Sırt ve göğüs bölgelerinde görülür.

Tıbbi açıdan incelendiğinde et benleri tamamen zararsız oluşumlar olarak bilinirler. Et benleri asla kansere dönüşmez veya kanser riski oluşturmaz. Bu yüzden hastalar için herhangi bir tehlikeye sebep olmazlar güneş ışığına maruz kalması terleme ve sürtünme gibi dış etkenler et benlerinin oluşumunu arttırır.

Et Benleri Çoğalır Mı?

Et benleri çoğunlukla birden fazla sayıda bulunur ve 1 kişi de 25 30 adet et beni görülmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bazı insanlarda 100 civarı et beni görülebilir. Her ne kadar et benleri sağlık açısından zararlı olmasa da kaşınma ve et benlerin de meydana gelen tahrişler hastayı endişelendirir ve görsel olarak kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir.

Et Benlerinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Uzman bir doktordan yardım alarak basit bir operasyon ile hastaların et benlerinden kalıcı olarak kurtulması mümkündür. Elektrokoter sistemi kullanılarak yapılmakta olan yakılma işlemi ile et benlerinden 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kurtulmak mümkündür. Kesin sonuç veren bir yöntem olan bu uygulamada krem ya da ince uçlu iğneler kullanılarak hastanın ağrı ya da acı duymaması sağlanır. Ameliyat uygulamasından sonra birkaç gün içerisinde kabuk bağlayan et beni 3 gün ile 5 gün arasında düşerek iz bırakmadan iyileşir ve tamamen ortadan kaybolur. Eğer çok sayıda et beni varsa geniş alanları krem sürerek 30 dakika gibi bir sürede yeterli uyuşması sağlanır. İşlem 10-15 dakikada sona erer ve sonrası ağrı hissi gelişmez. Birkaç gün içinde kabuk gelişir ve 3-5 gün içinde düşer ve yerinde iz bırakmaksızın iyileşir.