• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Enerjiyi Artıran Yiyecekler ve İpuçları

enerji
 • 1

Kilo verme söz konusu olduğunda vücudumuzun enerji seviyesi büyük önem kazanır. Spor salonuna gitmek istememenin, ya da çok kısa egzersiz yapıp çıkmanın nedeni bazen de bitkinlik ve aşırı yorulmuş hissetmektir. Oysa enerji veren ve çabuk yakılabilen bazı besinlerle, enerjik hissederek normalde yakacağınızdan daha fazla yağ yakmanız olası. Bunu sporu daha uzun tutarak, asansör yerine merdiven çıkacak enerjiyi kendimizde bularak yapabiliriz.

Kilo verme haricinde vücut geliştirme egzersizleri yapanlar için de durum aynıdır. Ağırlık kaldırmak yüksek enerji ihtiyacı doğurur. Çabuk güçten düşmemek için yüksek enerjili gıdalar tüketmek size spor esnasında oldukça fayda sağlar. Bu yazıda bahsi geçen gıdalar, bir anda enerji seviyenizi yükseltmek yerine, düzenli bir enerji artışı ve korunumu sağlar.

Bu yazımızda hem size kilo aldırmayacak, hem de enerjinizi artıracak yiyeceklere göz atacağız.

Daha Çok Demir Alın

 • Özellikle kadınlarda vücuttaki demir miktarı çok azdır. Bu demiri bitkisel ürünlerden alarak hem kilo dengenizi bozmaz hem de demirin halsizlikten koruyan etkisinden faydalanın.
 • Demir size doğrudan enerji vermese de, aslında ne kadar iyi beslenirseniz beslenin demir eksikliğinde halsizlikten kurtulamazsınız. Küçük bir efor sonrası bile çok bitkin ve yorulmuş hissedebilir, hep bir uyuma hali içinde olabilirsiniz.
 • Demir miktarının yeterli seviyede olmaması uyuşukluk, enerjisizlik ve sürekli uyuma isteğine neden olur.

Hangi Bitkiler Demir İçerir?

Fasulye, mercimek, ıspanak, ve susam bol miktarda demir barındırır. Ispanak yediğinde güçlenen temel reisi hatırlayın.

Vücuda demir alırken birlikte C vitamini de almak demir emilimini hızlandırır.

kahvaltı

Pixabay.com

Güçlü Bir Kahvaltı Yapın

Kahvaltı metabolizmayı güne hazırlamak için mükemmel! Erkek ve kadın katılımcılarla yapılan araştırmaya göre kahvaltı yapmayanlar, yapanlara göre daha fazla kilo alıyor!

Kahvaltının vücudu güne hazırlaması, metabolizmayı hızlandırması ve size daha fazla kalori yaktırması nedeniyle gün içinde çok daha enerjik olmanın yanı sıra, kilo kontrolünü de sağlamış olursunuz!

Peki Kahvaltıda Neler Tüketilmeli?

 • Aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçmak için ekmeği ve hamur işini azaltmalısınız.
 • Protein alımını artırın: Yumurta ve peynir mutlaka tüketin (alerjiniz yoksa)
 • Kahvaltıya mutlaka meyve ekleyin.
 • Kahvaltıda yoğurt tüketmek aldığınız protein miktarını artırdığı gibi sağlığınız için de oldukça faydalıdır.
 • Mutlaka antioksidan bir meyve veya sebze tüketin. Cilt Yaşlanmasını Geciktiren Yiyecekler yazımızda en çok antioksidan içeren yiyeceklerin neler olduğundan bahsetmiştik hemen okumak için Buraya Tıklayın!

Yeşil Çay

Polifenoller ile dolu yeşil çay gün içinde zinde kalmanıza yardımcı olacak. Metabolizmanın gücünün korunması ve enerjinizin artırılması için günde 1 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Yeşil çay aynı zamanda formunu korumaya ve kilo vermeye çalışan kişilere de sıklıkla tavsiye edilen çaylar arasındadır.

Hemen Enerjiyi Artırmak İstiyorsanız

Kan şekeriniz düştü veya çok bitkinsiniz ve hızlı sindirilecek bir tatlı arayışındasınız. Bu yiyecek sizi bitkin durumunuzdan kurtarıp enerjide versin istiyorsunuz. National Diabetes Information Clearinghouse 2 farklı besini tavsiye ediyor:

– 1 çorba kaşığı bal ya da

– 1 bardak meyve suyu

Bu miktarlar diyetinizi tehdit etmediği gibi düşen enerjinizi hızlı biçimde yükseltecektir.

Dikkat! Meyve suları içerisinde barındırdıkları yapay şekerler nedeniyle kilo alımına yol açabilir. Ayrıca bal düşük kalorili bir yiyecek değildir! Gereğinden fazla tüketimi diyet programınızı etkileyecektir.

Yeterince Su Tüketiyor Musunuz?

Çoğu kişi tarafından bilinmese de günde yeterli seviyenin altında su tüketimi halsizliğe neden olmaktadır. Yetişkin bir bireyin 1 gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı en az 8 bardak yani yaklaşık 2 litredir.

Suyun azlığı ve yeteri kadar tüketilmemesi halsizliğe neden olabileceği gibi, böbreklerin yeteri kadar temizlenememesinden, cilt kuruluğuna bağlı hızlı oluşan cilt kırışıklıklarına kadar bir çok soruna neden olabilir.

Beğendiyseniz sitemize abone olup, güzellik ve sağlık ile ilgili tüm içeriklerden yayınlandığı anda haberdar olabilirsiniz!