• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

En Çok Kaloriyi Yaktıran 7 Egzersiz

kalori yakma
  • 1

1 saat gibi kısa bir sürede ne kadar kalori yakabilirsiniz? Sizde kısa zamanda en çok kaloriyi yakın, hem zamandan tasarruf edin hem de kilo verme sürecinizi hızlandırın! Bu yazıda sizlerle yüksek kalori yaktıran 7 etkili egzersizi inceleyeceğiz. Kilo verme sürecinde başarılı olmak için öncelikle dengeli bir diyet programına girmenin gerektiğini unutmayalım.

Aşağıda egzersizler 1 saatte yaktırdığı kalori cinsinden verilmiştir. Bu, sizin o egzersizi 1 saat yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Lütfen egzersizlerinizi molalar vererek, kendi egzersiz gücünüze göre ayarlayınız.

bisiklet sürmek

1. Bisiklet Sürmek

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 700 – 950

Bisiklet sürmek kalori yakmak için mükemmel bir tercih. Hem çok sağlıklı, hem de bir o kadar eğlendiren ve rahatlatan bir aktivite. 1 saat boyunca yüksek yoğunlukta bisiklet sürmek kadınlarda yaklaşık 800-850 kalori yaktırırken, erkeklerde bu miktar 950 kaloriye kadar çıkıyor.

Ne dersiniz, bisiklet almak için doğru zaman mı?

2. Yüzmek

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 500 – 800

Eklemleri çalıştıran, vücudunuzu tamamen etkileyen ve mükemmel bir vücut form sporu olarak görülen yüzme aynı zamanda iyi bir kalori avcısı. Gerek vücudunuzu şekillendirmek ve formunu korumak gerekse yüksek kalori yakmak için olsun, yüzme gibi zevkli bir sporu ihmal etmeyin.

3. İp Atlamak

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 700 – 850

Yüksek yoğunlukta 1 saat boyunca ip atlamak (tabi ki 1 saat boyunca ip atlamayın!) kadınlara yaklaşık 700-750 kalori, erkeklere ise 800-850 kalori kadar yaktırabiliyor! Hemen ip atlama iplerini araştırmaya başlamak için doğru bir zaman.  Günde ip atlamaya ayıracağınız 20 dakika (molalar hariç) size yaklaşık 250 kalori yaktırır. Müthiş! Ara öğünlerde tükettiklerinizi yaktınız bile…

4. Dövüş Sanatları

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 700 – 1100

Dövüş sanatlarıyla ilgilenmek; yumruk, tekme ve doğru şekilde vücut hareketleri inanın bir anda tüm enerjinizi emiyor. Dövüş sanatlarıyla biraz ilgilenirseniz, neden boks roundlarının o kadar kısa olduğunu anlayacaksınız.

Unutmayın, dövüş sanatları eğitimi alan insanların çoğu hayatlarında ne bir kez kullanır ne de ringe adım atar. Çoğu insan spor ve eğlence için yapmakta.

5. Eliptik Bisiklet

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 500 – 700

Eğer spor salonuna üyeyseniz veya evinizde bir eliptik bisikletiniz varsa durmayın ve pedal çevirmeye başlayın. Egzersizinize kol hareketlerini eklemek, pedalı yalnızca öne değil egzersiz içinde değiştirerek arkaya çevirmek, harcadığınız kaloriyi artırır.

Eliptik bisikletler de vücudunuzun harekete alışmasını önlemek için sık sık zorluğu ve yönü değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

6. Yoğun Tempolu Koşu

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 500 – 900

Stres atmanın en güzel yollarından biri olan koşmak, hem kolay gerçekleştirilebilen hem de yüksek oranlarda kalori yakabileceğiniz güzel bir aktivite. Koşuyu düzenli bir aktivite haline getirmek isteyenler mutlaka bir koşu ayakkabısına ve eklemlerine zarar vermeyecek bir koşu zeminine ihtiyaç duyarlar. Bu koşullar sağlandığında oldukça sağlıklı bir egzersizdir. Koşarken sürekli olarak kalp ritminizi kontrol etmenizi ve önerilen aralıkları aşmamanızı tavsiye ederiz.

Koşunuzun yoğunluğuna, kilonuza, yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişmekle birlikte (diğer tüm egzersizler gibi) koşu yediğiniz bir yemeğin tamamını 1 saatte yakmanızı sağlayabilir.

Çok ileri seviyelerde dayanıklıkları çok artmış sporcular koşarak 1 saatte 1000 kaloriden fazla yakabilirler.

7. Raketli Sporlar

1 Saatte Yaktırdığı Kalori Miktarı: 450 – 650

Raketle oynanan, tenis ve badminton gibi oyunlar vücudunuzu tam anlamıyla kullanmanızı gerektirir. Bir çok kasınız bu oyunlar sırasında çalışır ve sürekli ihtiyacınız olan kol gücü de yaktığınız kalori miktarını bir hayli arttırır.

Çok aktif bir şekilde tenis oynadığınızda, sürekli koşarak yüksek efor sarfettiğinizde harcadığınız kalori miktarı 1 saatte 700 kaloriyi aşabilir.