• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ellerinizi Yaşlı Gösteren Sebepleri Yok Edin!

eller
  • 1

Sürekli dışarda ve her türlü çevresel etmene doğrudan maruz kalan ellerimiz sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Ellerdeki yıpranma düzeyi, yaşınızı ortaya çıkarmakla kalmaz, 10 yıl daha yaşlı gibi görünmenize bile sebep olabilir. Bu nedenle el güzelliği, her zaman vurguladığımız gibi çok önemli! Çünkü sürekli dışarıda olduğundan aynı yüzümüz gibi bakımına dikkat etmemiz gereken bir bölge. El sağlığı ve güzelliği açısından bu yazıdaki tavsiyeler size yardımcı olacak.

Güneş Lekeleri

Ellerimiz 4 mevsim dışarıda. Soğuğa maruz kalmaları nasıl istemediğimiz bir şeyse, sürekli güneşe maruz kalmaları sonucunda da zamanla ellerde güneş lekeleri, kahverengi lekeler ve çiller ortaya çıkabilir. Güneş ışınlarının neden olduğu bu hızlı yaşlandırıcı etkiden ellerinizi koruyunuz.

En az SPF 15 değerinde bir el kremi kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda yaz aylarında dışarı çıkarken ellerinize ince bir tabaka halinde güneş kremi uygulayabilirsiniz. Eğer sık sık araç kullanıyorsanız, doğrudan güneşe maruz kalan elinizi korumak için yaz haricinde de güneş kremi kullanabilirsiniz.

Sağlıksız Görünen Tırnaklar

Vitaminsizlik, bakım hataları, yanlış beslenme ve bazı hastalıklar tırnakların çabuk kırılmasına ve sağlıksız bir görünüme bürünmesine neden olabilir. Tırnaklarınız şeffaf, sürekli tırnak eti üreten ve çabuk kırılan bir yapıdaysa bu el güzelliğini büyük oranda etkiler.

Doğal yollardan tırnaklarınıza bakım yapmanız için beslenme, bakım kürleri ve ipuçları paylaştığımız Tırnak Bakım İpuçları konusunu mutlaka okuyunuz.

Kuru Cilt

Ellerimiz gün içerisinde çok yüksek derecede bakteriye maruz kalır. Bu nedenle sık sık ıslak mendille temizler ve ellerimizi yıkarız. Bu, ellerin nemini kaybetmesine neden olabilir. Kuruyan el, kırışıklık ve çatlaklara çok daha yatkın hale gelir.

Ellerimizi gün içerisinde nemlendirmek veya saatlerce deriyi nemli tutmaya yardımcı el kremlerinden kullanmak kuru cildin neden olduğu yaşlandırıcı etkiden bizi koruyacaktır.

Alakalı: Doğal El Maskeleri ve El Kremi Tarifi

Kırışıklık

Ellerde oluşan kırışıklık yaşa bağlı olarak gelişebileceği gibi bakım hataları nedeniyle de bu süreç hızlanabilir. Ellerde kırışıklığın elden geldiğince önlenmesi için:

  • Antioksidan içeren yiyecekler tüketin.
  • Soğuk günlerde ellerinizi mutlaka koruyun ve soğuğa maruz bırakmayın.
  • Ellerinizi nemlendirerek kurumaya karşı koruyun.
  • Bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanın. Temizlik ürünlerine ellerinizi maruz bırakmayın.
  • Güneşe karşı ellerinizi koruyun.

Damarlı Görünüm

Ellerde kolajen yapısının bozulmaya başlaması veya yağ kaybıyla birlikte cilt incelir. Böylece cilt altındaki damarlar daha belirgin hale gelir. C vitamini gibi kolajen yapısını ve üretimini destekleyen yiyecekler tüketmeye özen gösteriniz. Böylece cilt elastiktik yapısını da koruyacaktır.

Kozmetik olarak ise aynı şekilde kolajen üretimini destekleyici kremler kullanmanızı tavsiye ederiz. Hücre yenileyici ve kolajen üretimini artıran kremler, ellerinizdeki incelmeyi ve damarlı görünümü azaltmaya yardımcı olur.

Yumuşak ve Ölü Deriden Arınmış Eller

Son olarak ellerinizi yumuşacık yapan ve ölü deriyi temizleyen basit peelingler, haftada 1-2 kez uygulandığında ellerinize hoşnut kalacağınız bir yumuşaklık ve ton kazandırır.

Yumuşayan ve ölü deriden kurtulan elleriniz daha genç ve parlak görünecek. Bunun için önceki günlerde paylaştığımız Pürüzsüz ve Yumuşak Eller için Maskeler konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.


ETİKETLER