• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Egzersiz Yaptığınız Halde Neden Sonuç Yok?

egzersiz
 • 1

Egzersiz yaptığınız halde vücudunuzda belirgin bir değişim görmediniz mi? O halde bu yazıda okuyacaklarınız sizin için çok önemli! Eğer spor, fitness gibi egzersizler sizi şekle sokmaya başlamadıysa, 3 farklı kısımdan birinde ciddi bir hata yapıyor olabilirsiniz: Beslenme, Egzersiz, Dinlenme. Sizce vücudunuzu istediğiniz şekle sokmakta sizin önünüzdeki engel bu üçünden hangisi? Gelin birlikte bu 3 konuya yakından bakalım, kimler ne hatalar yapıyor, düzeltmek için neler yapılabilir bunları tartışalım.

1. Beslenme

Egzersiz yaptığınızda sonuç görmüyorsanız, hala kilo veremiyor veya şekle sokmak istediğiniz kısım hala yağlı ve formsuz duruyorsa şu kuralı hatırlayın: %60 Beslenme, %30 Egzersiz, %10 Dinlenme. (dinlenme hariç tutulduğunda 70/30 kuralı olarak da geçer)

Bu demek oluyor ki; kilo mu vermek istiyorsun, kas mı elde etmeye çalışıyorsun, kalçalar veya göğüsler daha formda gözüksün mü istiyorsun, o halde beslenmeye %60 önem vermek zorundasın. Yani sadece egzersiz yaparak daha işin sadece %30’luk kısmını tamamladın.

diyet

Aldığından Fazla Harca

Sağlıklı bir beslenme düzeni izlemeden, istenilen kiloya ve vücut şekline ulaşmak bence “mümkün değil.” Unutmamalıyız ki, eğer aldığımız kaloriden daha fazlasını harcamazsak zaten vücudun kilo vermesi gibi bir durum söz konusu olamıyor. 2000 kalori alıyorsak, bundan fazlasını gün içerisinde yakıyor olmamız gerekir ki sonuç görelim.

Protein Alımı

Egzersiz yaparken protein alımı çok önemlidir. Yağı ve karbonhidratı sınırken, bunun yerine protein alımını artırıp, kaslara ihtiyacı olan bileşeni sağlamış oluyoruz. Böylece örneğin kol, göbek ve kalçadan kilo kaybederken, bu bölgelerde oluşan kas ile vücudumuz formda ve sıkı görünecek.

Akşam Saatlerinde Besin Tüketimi

Saat 7’den sonra ağır yemek yeme alışkanlığımız varsa bundan kurtulmaya bakalım. Çünkü metabolizmamız bu saatlerde yavaşlamaya başladı ve ne yazık ki daha az kalori yakıp, daha fazla depolamaya yatkın hale geldi. Bu nedenle akşam saatlerinde beslenmeyi daha çok karbonhidrat açısından sınırlı, sebze ve salata tüketimi açısından zengin geçirmeye bakmalıyız.

2. Egzersiz

Egzersizi doğru yaptığımıza ne kadar eminiz? Eğer bir antrenör ile çalışıyorsanız zaten büyük ihtimal en doğru şekilde hareketi tamamlıyorsunuzdur ancak egzersizi öncesi ve sonrası davranışları göz önüne aldığıımzda, acaba o gün yaptığımız spordan ne kadar verim aldık?

Çok sık yapılan Egzersiz Hataları için konumuzu okumanızı tavsiye ederim. Bu hatalar egzersizden aldığınız verimi düşürür.

Kendimize Yeterince Kıyabiliyor Muyuz?

Kimse kendini sakatlayacak, kaslarını yakacak kadar bir hareketi veya egzersizi abartmamalı! Ancak bazen kendimizi çok da zorlamak istemiyoruz. Karın egzersizi yaparken karnımız yandı diye bir dahaki gün karın yapmaz, çalıştığımız ağırlığı zamanla artırmaz, aman 10 dakika koştum işte deyip kardiyoyu yarıda kesersek istediğimiz gelişimi göremeyiz.

Ben bir uzman değilim. Ancak bu işlerin nasıl yürüdüğünü anlayacak düzeyde uzun süredir vücut geliştirmenin içindeyim. Vücudumuzu belli bir kapasitenin üzerine çıkarmak için çalışmak gerekiyor. Tembellik yaptığımızda gerileme o kadar hızlı oluyor ki insan şaşırıyor. Ne demişler “No Pain, No Gain” (Acı yoksa, Kazançta yok)

Vücudunuzu normal limitlerin dışında zorlamayınız. Kendinize gelişim için süre tanımalı, aşırı ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Kalp sorunlarından sakatlanmaya birçok probleme neden olabileceğini unutmayınız.

3. Dinlenme

Kaslar dinlenirken gelişir. Bilmem dikkat ettiniz mi, haftalarca spor yapıp 10 gün ara verdiğinizde, o 10 gün boyu kaslarınızın büyümeye devam ettiğine şahit olursunuz. Çünkü kaslarınız yıpranmış dokuları onarır, gerekiyorsa daha fazla protein alarak kendini büyütür ve tüm bunlar siz onları çalıştırmazken devam eder.

Kaliteli bir dinlenme ve uyku düzeni olmazsa, vücut gelişimi ve kilo kaybı çok mümkün değil. Ne yazık ki uyku kalitesi zayıf olan kişiler hormon bozukluklarına ve kilo almaya çok daha yatkındır. Daha kaliteli uyu, daha az kilo al (bu iddia WebMD.com’dan geliyor. Tıklayıp uyku ve kilo ilişkisi araştırmasını okumanızı tavsiye ederim.)


ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI
 • betul34
  3 sene önce

  bir kaç senedir bu alanda çalışan biri olarak çok doğru noktalardan bahseden bir yazı olduğunu söyleyebilirim. Bunları uygulayanların güzel sonuç almaması için hiç bir neden yok.

  2
  • GüzellikBulvarı
   3 sene önce

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz Betül Hanım.

   0