• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dopamin Seviyesini Yükseltmeye Yardımcı Besinler

  • 1

İnsanın dopamin seviyesi düştüğünde kendini moralsiz, halsiz ve ruh hali bozuk hisseder. Bu gibi durumlarda kendinize dopamin desteği sağlamalısınız. Dopamin seviyesini yükselten besinler tüketerek kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Dopamin seviyesi düşük olan insanlarda sürekli bir ruh hali bozukluğu, uykusuzluk, bir şeylere odaklanmama, kilo almaya sebep olan besin tüketimi yapılır. Bu gibi durumlarda en doğrusu dopamin seviyesini yükseltecek besinler tüketmek doğru olacak. Böylece hem ruh haliniz yerine gelecek hem de depresyon yüzünden kilo alımınız önlenecek. Zihinsel sağlığınızın dengeye gelmesi ile daha enerjik bir insan olacaksınız.

En iyi dopamin sağlayan besin elma olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Günde en az 1 adet elma kabukları ile birlikte tüketilmesi gerekir. Böylece dopamin hormonunu uyarılarak seviyesi yükselecektir.

Badem

Genelde kuruyemişler dopamin seviyesinin yükselmesine yardımıc besinlerdir. Badem de bunlardan bir tanesi. İçerisinde bulunan amino asit ve esansiyel sayesinde fenilalanin içeriyor. Aynı zamanda beyin içinde oldukça önemli yere sahip olan bademi 5-6 adet tüketmek gerekir.

Kabak Çekirdeği

Tirozin bakımından zengin olan kabak çekirdeği, aynı zamanda E vitamini deposu diyebiliriz. Bu sayede beyni uyararak zararlı besinlerin yenmesinin önüne geçer.

Somon Balığı

Beynin işleyişinde kilit rol oynayan somon balığı, aynı zaanda omega-3 yağ asidini içerir. Omega-3 ruh hali değişimlerinde rol oynayan, dopamin gibi nörotransmiterler oluşturabilmesi bakımından önemli yere sahip. Aynı zamanda kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.

Karpuz

Amino asit tirozin için önemli yere sahip olan karpuz, dopamin sağlayan B6vitaminine de sahip. Vücutta bulunan depomin seviyesini korumaya yardımcı olur. Günde 2-3 dilim karpuz size iyi gelecektir.

Kırmızı Pancar

Dopaminin uyarılmasını sağlayan amino asitlerden betanin içeren kırmızı pancar, yüksek miktarda demir içeriyor. Aynı zamanda kalorisi çok düşük olduğu için çok tercih edilenler arasında. Doğal yollarla ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Çilek

Hepimizin severek tükettiği çilek, beyin sağlığını koruyan C vitaminine sahiptir. Serbest radikallerle savaşarak dopamine kolay şekilde erişir.

Diğer Dopamin Destekleri

  • Bitter çikolata
  • Muz
  • Yumurta