• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dolama Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dolama Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?
  • 1

Dolama Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?DOLAMA NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Parmaklarının avuç içine bakan kısmının boğum kısımlarında oluşan enfeksiyona bağlı şişkinliklere dolama denir. Dolama genelde küçük bir yırtık veya delinme sonucu,
elin içine dolan mikropların birikmesi ve üremesi sonucunda, parmak boğumunda oluşan iltihaba verilen isimdir.
Bu bölgede biriken enfeksiyon şişer ve parmakta hareket eksikliğine neden olur.Bu iltihabın ve apsenin oluşturduğu şişlik neticesinde parmakta dolama ucunda kan dolaşımı kesilir veya tıkanır,
bu sebepten dolayı parmakta kansızlık oluşur.Akut adı verilen bir iltihap, kişinin tırnağının etrafından ve epidermis kısmından dolaşmak suretiyle, bu bölgelerin al kısmına işler ve acıya sebep olan bir apse oluşmasına neden olur.
Tırnak yapısının altındaki ve bitişik dip kısmındaki deri kabarıp acı verir. Bu durumda tırnak etten ayrılabilmektedir.Diyabet hastalarında daha çok görülür.Bunun nedeni ise hastalığın ilerlediğine işarettir.

Dolama tedavi yöntemleri

Cerrahi operasyon
Dolama denilen tırnak yatağı iltihaplanması 15 günden fazla sürerse cerrahi bir operasyonla iltihaplı bölgenin bir kısmı kesilip içindeki mikrobun atılması sağlanır.
Daha sonra antibiyotik tedavisi uygulanır.

Evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler

Yaklaşık iki avuç aynısefa çiceği sapları ve yaprakları dahil olmak üzere ince ince kıyıldıktan sonra eritilmiş 500gr margarin veya içyağ içine konulup hafif kızarma sesi geldikten sonra altı kapatılır.Bir gece üstü kapatılıp beklenir.Daha sonra ince bir tülbentten süzülür.Süzülen su bir kaba konulup dolama olan parmak içine konulur.Süzülen posada dolama olan parmağın ara ara üstüne süzülür.İşlem dolama patlayıncaya kadar devam edilir.

Bir miktar taze atkuyruğu temizlenip ezilerek püre haline getirilir.Daha sonra dolamanın üzerine sarılır.Dolama patlayıncaya kadar devam edilir.

 


ETİKETLER