• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Sonrası Kilo Problemleri

  • 1

Doğum yapan her anne adayı zorlu süreçlerden geçmektedir. Her anne adayı farklı bir gebelik dönemi geçirse de hemen hemen her anne doğum sonrası fazla kilolarından şikayetçi olmakta ve bu kilolardan kurtulmak için pek çok yönteme başvurmaktadır. Gebelik döneminde yapacağınız egzersizler ile formunuzu koruyabilir ve doğum sonrası fazla kilolarınızdan çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrasında annelerde meydana gelmekte olan fiziksel değişimler genel olarak annelerin psikolojisi üzerinde büyük bir etki yaratmakta ve bu durum anne için büyük bir sorun haline gelmektedir.

Bebeğinizi Beslerken Bakımınızı Aksatmayın

Doğumun gerçekleşmesi sonucu anneler bebeği ile uğraşırken maalesef ki kendini ihmal etmektedir. Aslında bebeğinizi beslerken ve bebeğiniz ile ilgilenirken de kendi bakım ve kişisel ihtiyaçlarınızı gerçekleştirmeniz mümkün. Her gün kendinize ayıracağınız yarım saat ile daha sağlıklı ve daha formda bir cilde sahip olmanız mümkün.

Yeni doğum yapan anneler bebeğini daha sağlıklı bir şekilde besleyebilmek için sıklıkla süt yapıcı besinler tüketmelidir. Ancak düzenli olarak yapacağınız spor ve egzersiz hareketleri ile hem bebeğinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilir hem de formunuzu koruyarak fazla kilolardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Doğum Sonrası Egzersize Ne Zaman Başlanır?

Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız ve doğumun ağrılı dönemini atlattınız mı? O halde eski kilolarınıza geri dönme zamanı geldi demektir. Evde uygulayabileceğiniz kolay egzersiz yöntemleri ile emzirme döneminde de diyet yapmadan formda kalabilirsiniz. Doğum sonrası egzersizlere genel olarak doğumdan 2 ay sonra başlanması önerilmektedir. Bunun sebebi ise doğum sonrası vücudun belirli bir süre kendini toparlamaya ihtiyacı vardır. Daha sağlıklı bir egzersiz için doktor önerisinde yapılan egzersizler tercih edilmelidir.

Genel olarak normal doğum ve sezaryen doğum sonrası toparlanma süreci birbirinden farklıdır. Normal doğum yapmakta olan bir annenin vücudu sezaryen doğum yapmakta olan bir anneye göre çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Vücudun toparlanma süreci mutlaka bu durum dikkate alınarak değerlendirilmeli ve vücudun durumuna göre egzersizler uygulanmalıdır.