• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğum Öncesi ve Sonrası Cinsellik

  • 1

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında çoğumuzun merak ettiği bir takım konular oluyor. Özellikle hamilelikte cinsel ilişki yaşanır mı? Hamilelikte cinsel ilişki ne sıklıkta olmalı? Hamilelikte cinsel ilişki yaşanır mı gibi sorular mevcut. Tabi bunun birde doğumdan sonrası var. Doğum sonrası ne zaman cinsel ilişki yaşanmalı? Doğum sonrası cinsel ilişki sırları gibi daha birçok soru kafamızda dönüyor.

Hamile kaldıktan sonra bebeğimize zarar gelmemesi için nazik hareketlerde bulunmaya dikkat ederiz. Tabi cinsellik de bebeği etkileyen etmenlerden biri olduğu için hamilelik esnasında cinsellik ile ilgili kafamızda birçok soru olabilir. Birde doğum sonrasında sezaryen veya normal fark etmeksizin yine kafada cinsellik ile ilgili sorular oluşabiliyor. Çiftler kafasında ki soruları doktora danışmak yerine internetten araştırmayı uygun buluyor. Peki, her yazılan doğru mu? Sizler için uzman kişilerin bu konu üzerinde ki yazılarını araştırdık. Derlediğimiz bilgiler sizin de kafanızda ki soruların giderilmesine yardımcı olacak.

Hamilelikte Cinsellik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelikte cinsellik yaşanmaz diye bir durum yoktur. Hamilelik esnasında yaşanan cinsel ilişkilerde dikkatli olmak gerekir. Uygun pozisyonlarda ve nazik davranışlar ile cinse ilişkiye girilebilir.

Cinsel ilişkiye girilemeyen durumlar şu şekilde sıralanabilir; erken doğum riski, düşük tehlikesi, bebeğin rahme yakın olması, ilişki esnasında kanamalar olduğunda cinsel ilişki yaşanmaması gerekir. Yukarıda belirttiğimiz durumların çoğunda doktorunuz sizi cinsel ilişkiye girmemeniz konusunda uyaracaktır. Fakat kanama, su gelmesi karın ağrıları, kasılmalar oluştuğunda doktorunuza danışmanızda fayda var.

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Doğum sonrasında anne vücudu belirli zorluklardan geçtiği için yaraları, ağrıları olabilir. Bunun için gebelik sonrasında ki ilk dönemlerde ilişkiye girmek doğru olmaz. Özellikle dikişleri olan kişiler dikiş patlamalarına ve açılmalarına maruz kalabilir. Gebelik sonrasında annenin kendini cinsel ilişki için hazır hissetmesi önemlidir. Bunun için yaraların iyileşmesi, anneliğe adapte olması gibi önemli faktörler vardır. Tabi, birde gebelik sonrasında yanlarında bir bebek olacağı için daha çekingen olabilirler. Bu durumu kabullenmeniz hatta bebeğinizi 6 ay sonrasında sağlık problemi yoksa odasını ayırmanızda fayda var.