• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğru Beslenme Sayesinde Bahar Ayını Enerjik Karşılayın

  • 1

Bahar ayı gelmesi üzerine enerjik bir şekilde karşılamak istiyoruz. Özellikle bahardan sonra ki yaz aylarında fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız beslenmenize önem vermeniz gerekiyor. Gelin birlikte nasıl beslenmemiz gerektiğine göz atalım.

Soğuk kış aylarının sonuna geldik. Baharın yaklaşmasıyla beslenme şeklimiz değişiyor, kilo verme isteğimiz artıyor. Yaz aylarına da hazırlık olarak bahar ayında daha sağlıklı beslemeye ne dersiniz? Fit bir görünüme sahip olmak için spor yapmak, egzersizler yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, bol su içmek gerekir.

Bahar ayları alerjisi olan kişiler ve rütun zaman geçirenler için kabusa dönmesin. Güneş ışınları hormon değişimine neden olarak enerjik olmamıza yardımcı olur. Fakat bu enerjiyi iyi değerlendirmemiz gerekir.

Bahar Ayına Uyum Sağlamak İçin Gerekenler

  • Bol Su Tüketin

Kış ayında su tüketimi azalmaya başlıyor. Fakat bahar ayının gelmesi üzerine bu alışkanlığı değiştirerek bol su tüketmemiz gerekiyor.

  • Açık Havada Yürüyüş

Bahar ayında yapılması gereken en güzel aktivite açık havada tempolu bir şekilde yürüyüş yapmak olacak. Düzenli bir şekilde yaptığınız yürüyüş sayesinde metabolizmanızı hızlandırmak mümkün olacak. Hem de bahar ile gelen yorgunluğu üzerinizden atmaya yardımcı olacak. D vitamini ihtiyacınızı gidermede de etkili bir yöntem.

  • Yemekten sonra Spor Yapın

Yemeğinizi yedikten sonra eritmek için 1 veya 2 saat sonra spor yapmaya gidin. Egzersiz sonrasında da yağsız olarak bir bardak süt içerek vücudunuzu dengeleyebilirsiniz.

  • Yemek Tarzınızı Değiştirin

Bahar ayına yaklaşırken yemek tarzımızı değiştirmemiz gerekiyor. Kepekli makarna, bakliyat ürünleri ve kuşkonmaz folik asit bakımından zengin gıdalardandır. Aynı zamanda beynimize giden mutluluk hormonlarını çalıştırmada da etkilidir.

Baklagiller, ıspanak, enginar gibi besinler ise lif açısından zengin olup, enerji vermeye yardımcı olur. Kolay sindirilebilen protein kaynaklarından olan bu besinler antioksidan görevi görerek bağışıklığı da kuvvetlendirir.

  • Yorgunluğu Önlemek İçin Badem, Fındık, Ceviz

Yumurta protein açısından zengin olup sağlıklı bir yağ kaynağı olarak değerlendirilir. Diğer bir taraftan ceviz, badem, fındık, günde bir avuç tüketilmesi gereken gıdalardandır. Enerjinizi yükselterek, beyin hücrelerinin çalışmasına yardımcı olur.