• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Doğal Tırnak Eti Bakım Kürü ve İpuçları

tırnak
  • 1

Hasar görmüş tırnak eti veya tırnak kenarlarında oluşan istenmeyen etler görünüş açısından hoş olmadığı kadar sağlıksız da. Sürekli bir yerlere takılan, takıldığında ve hatta bazen dokunduğunuzda bile canınızı acıtan istenmeyen veya soyulmuş tırnak etleri enfeksiyona neden olup, söz konusu bölgenin bakterilere yuva haline gelmesine neden olabilir.

Tırnak bakımının doğru yapılması ve dengeli beslenme tırnak ve tırnak eti problemlerinin önüne geçmenize yardımcı olur. Özellikle düzenli bir tırnak bakımı tırnaklarızın güzelliğini ve sağlığını artırmada oldukça önemlidir. Bu yazıda tırnak bakımına dair ipuçları ve bitkisel tırnak bakım kürü tarifleri bulacaksınız.

Uyarı: Bahsi geçen hiç bir besine ve malzemeye karşı alerjiniz olmadığından emin olunuz. Alerjik bir tepki görürseniz tekrar kullanmayınız.

yağlar

1. Ev Yapımı Bitkisel Bakım Kürü

Tırnaklarınızın beslenmesi, hasarların onarılması, tırnak ve tırnak etlerinin nemli kalması ve soyulma vb. problemlerin aşılması için tırnak eti bakımı çok önemlidir. Bu bakımı en doğal yollardan yapmak ve tırnaklarınızın güzelliğini korumak için ev yapımı aşağıdaki tırnak bakım kürünü uygulayabilirsiniz.

Malzemeler ve Uygulama

  • 1-2 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı aloe vera suyu veya aloe vera jeli

Yukarıdaki malzemeleri bir kabın içerisinde güzelce karıştırıp temiz parmaklarla tırnak etlerinize uygulayınız. 5 dakika kadar masaj yaparak tüm tırnaklarınıza uyguladıktan sonra 5 dakika daha bekletip ardından durulayınız.

Bu bakım kürünü tırnak etlerinizdeki kuruluk, çatlama, soyulma vb. problemler geçine kadar haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı tırnak bakımında oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı güzellik amaçlı o kadar fazla üründe ve maskede kullanılıyor ki şaşırırsınız. Tırnak bakımı için de faydalı olan hindistan cevizi yağını kullanarak tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi nemlendirip, kuruma nedeniyle ortaya çıkan soyulma ve benzeri sorunları en aza indirebilirsiniz.

Nasıl Kullanmalıyım?

Bir pamuk yardımıyla tüm parmaklarınızı tırnak ve tırnak eti çevresiyle birlikte hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. Daha sonra elinize bir eldiven giyip 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra eldivenleri çıkarın gerekmesi halinde parmaklarınızı durulayın.

3. Tırnak Etlerini Kesmeyin

Tırnak etlerini kesmek, enfeksyona neden olabilir. Gün içinde sayısız şeye dokunduğumuz parmaklarımız bakteri yuvası haline gelebiliyor. Tırnak etlerini kestiğimizde özellikle bir de derinse, bu bakteriler için bir kapı açmış oluyoruz. Bu da enfeksiyon kapmamıza neden olarak ciddi tırnak sorunlarına yol açabilir.

4. Tırnak Etini Nemlendirin

Tırnak ve tırnak etini nemlendirmek söz konusu bölgenin kuruyup kırık ve soyulmalar oluşmasına engel olur. Özellikle kış aylarında soğuk havaya maruz kalan eller kurur ve kuruma neticesinde soyulma ve kavlamalar görülebilir. Tırnak etlerinde sorunlarda daha sık görülür.

Eğer cildinize negatif bir etkisi yoksa tırnak etlerinizi vazelin ile nemlendirebilirsiniz. Tırnak etlerine nemlendirici uygularken masaj yaparak yedirin.

5. Eldiven Giyin

Sadece soğuk havalarda değil; bahçe, mutfak ve ev işleri yaparken de eldiven giymek tırnak ve tırnak etlerinizi olası hasarlara karşı korur. Sürekli hale gelen tırnak kırılmaları ve tırnak eti problemleri bahsettiğimiz gibi o bölgenin enfeksyon kapmasına neden olabilir ki bu da hiç istemeyeceğimiz bir şey.

6. Hala Geçmedi Mi?

Tüm bakım tavsiyelerini takip ediyorsunuz ancak hala tırnak ve tırnak eti problemleri mi yaşıyorsunuz? Mutlaka doktora gidin! Bazı ciddi rahtasızlıklar ve hastalıkların sinyali tırnaklardan belli oluyor. Sorun hiç ummadığınız bir yerden çıkabilir. Araştırmak için muayene olmanızı tavsiye ederiz.