• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dişleri Beyazlatan 5 Doğal ve Etkili İpucu

dişler
 • 1

Dişleri Beyazlatan 5 Doğal ve Etkili İpucu

Güldüğünüzde temiz diş görünümünün sinyallerinden en güçlüsü şüphesiz ki beyazlık. Beyaz dişlerle öz güvenle gülümsemek, yüzünüzdeki güzelliği artırmak için dişlerinizin güzelliğini de ön plana çıkarmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Pahalı diş beyazlatma ürünleri yerine, fırçalamanın yanı sıra doğal beyazlatma ipuçlarını izleyerek daha beyaz dişlere ulaşabilrsiniz.

Uyarı:  Diş ve diş eti problemleri yaşayan kişilerin bu tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorundan izin almasını öneririz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde kullanımı derhal durdurulmalıdır. Önerilen besinlerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kullanmayınız.

limon1. Karbonat ve Limon

Karbonat ve limon karışımı diş beyazlatmada kullanabileceğiniz en doğal yollardan bir tanesi. Üstelik bu karışım bizzat Dr. Mehmet Öz tarafından da öneriliyor. (Kaynak)

Diş Beyazlatan Doğal Karbonat & Limon Karışımı Tarifi

 • Yarım taze limon
 • Bir fincanın 4’te 1’i kadar karbonat

Hazırlama ve Uygulama (Çok Önemli!)

 • Bir fincanın çeyreği kadar karbonatın üzerine bir limonun yarısını sıkın.
 • Sıkılan limon taze olmalı, hazır limon suyu kesinlikle kullanmayınız.
 • Malzemeleri karıştırıp hazırladıktan sonra bir pamuk yardımıyla dişlerinize sürünüz.
 • 1 dakika kadar bekleyip ağzınızı bol suyla çalkalayınız.
 • Dr. Öz, kesinlikle 1 dakikadan fazla beklememeniz konusunda uyarıyor. Aksi takdirde dişleriniz aşınabilir.
 • Çalkaladıktan sonra dişlerinizi fırçalayınız.

2. Çay, Kahve ve Kola

Çay, kahve ve kolayı fazla tüketmek, içtikten sonra dişleri fırçalamamak dişlerin zamanla sararmasına neden olur. Sizde benim gibi çay ve kahve delisiyseniz ya içme miktarınızı sınırlandırın, ya da içtikten sonra ağzınızı çalkalayıp dişlerinizi fırçalamayı düşünün.

Kola zaten başlı başına içerdiği yüksek şeker ve asit ile dişlerinizi mahveder. Dişlerinizin sararması bir yana, dişlerinizi erittiğini biliyor muydunuz? Dişlerimi düzenli fırçalayan biri olmama rağmen 1 sene önce dişçiye gittiğimde bana ilk sorduğu soru şuydu: “Kola mı içiyorsun?” ve ekledi, “Buna devam edersen dişlerinde erimeye devam edecek.”  İnsanın dişlerinin erimeye başladığını duyduğunda çok iyi hissetmediğini bilmenizi isterim.

Sevgili okurlar, kola içmeyin.

3. Çilek Tüketin

Çilek, hem Dr. Mehmet Öz’ün hem de bir çok kişi tarafından diş temizleyici yönüyle önerilir. Çilek doğal olarak içerisinde astringent ve yüksek miktarda C vitamini barındırır. Astringent diş yüzeyindeki lekeleri çıkarıp dişi temizler. C vitamini ise plak temizleme özelliğine sahiptir.

Günde yarım bardağa denk gelecek kadar çilek tüketmenizi tavsiye ederiz. (Alerjiniz yoksa)

Çilek sadece dişler için değil, cilt içinde çok faydalıdır ve bir çok güzellik maskesinde kullanılır. Cildi Güzelleştiren Çilek Maskesi Tarifleri konusunu okumanızı tavsiye ederiz.

4. Diş İpi Kullanmalısınız

Diş ipi kullanmak diş beyazlığı ve ağız sağlığı için oldukça önemli. Diş ipi kullanmak diş beyazlığını artırır çünkü dişlerinizin arasında kalan besin atıkları saatler içerisinde sayısız bakteri üreterek dişlerinizin üzerine lekeler oluşmasına neden olur. Aynı zamanda eğer dişlerinizi düzenli fırçalamıyorsanız diş arasında kalan artıklar ürettikleri bakterilerle diş ve diş eti sağlığınızı da tehdit eder.

Günde bir kez, dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ile diş aralarını temizlemenizi tavsiye ederiz.

5. Düzenli Aralıklarla Diş Doktoruna Gidin

Evet çok zahmetli geldiğini biliyorum. Ama ne kadar iyi baktığınızı düşünürseniz düşünün bazı eksiklikler olabiliyor. Diş doktorları size sadece dişlerinize bakarak nerelerde yanlış yaptığınızı veya ek olarak neler yapmanız gerektiğini söyleyebilir.

Çürüklerinizin durumunu, çürümeye başlamış dişlerinizi, atabileceğiniz adımları rahatlıkla öğrenip diş beyazlığı ve sağlığınız için uzman bir tavsiye almış olursunuz. Aynı zamanda, doktorunuz diş minelerini temizleyip, diş eti sağlığınızı da kontrol ederek dişlerinizin ömrünü artırır.