• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Diş Fırçası Neye Göre Seçilmeli?

  • 1

Günümüzde birçok diş fırçası çeşidi mevcut bulunuyor. Durum böyle olunca hangi diş fırçasının kendimize uygun olduğunu bilemiyoruz. Dünya sağlık örgütü tarafından birkaç marka kendini kanıtlayarak sık önerilenler arasına girmeyi başardı. Peki, diş fırçası seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Ağız ve diş sağlığı açısından kullanıma uygun diş fırçası çeşitleri neler? Herkes aynı fırçayı kullanabilir mi? Fırça neye göre seçilmeli?

Sert Fırçalara Dikkat

Günlük dişlerimizi fırçalıyor, ağız ve diş bakımımızı yapıyoruz. Günlük kullandığımız bu diş fırçasını seçerken fırçaların çok sert değil de orta düzeyde olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Diş eti hastalığı olan kişiler ise diş fırçası seçimini kendi kararlarına göre değil de uzman diş hekimi tarafından belirtilen fırçayı alıp kullanmalarında fayda var.

Fırça Boyutu

Diş fırçası seçimi ağızın büyüklüğüne göre de değişkenlik gösterir. Bazı kişilerin ağızları küçük olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ağız boyuna göre seçim yapmak, daha sağlıklı diş fırçalama için önemli rol oynar.

Ağız boyutundan büyük diş fırçası almak iş sağlığını tehdit edecektir.

Ara Yüz Fırçaları

Bu konuda çoğu kişi bilgi sahibi değildir. Ara yüz fırçası ne demek olduğu hakkında bilginiz var mı?

Ara yüz fırçası, diğer fırçaların ulaşamadığı yerlere ulaşım sağlayarak derinlemesine diş temizliği yapan diş fırçası çeşididir. Diş eti çekilmesi olan kişilere uzman doktorlar tarafından önerilir.

Elektrikli Diş Fırçası

Her şeyin elektroniği çıktığı gibi son zamanların en trend diş fırçaları arasında elektrikli diş fırçaları yer alıyor. Çıkan teknoloji sayesinde istenilen hızda ve açıda diş fırçalamaya yardımcı olan diş fırçaları işimizi kolaylaştırıyor.

Ağız ve diş sağlığı için yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere sık önerilir.

Uzman Tavsiyesi

Diş ve ağız sağlığı muayenesinden sonra uzman diş hekimi tarafından diş fırçası önerisi alabilirsiniz. Sizin ağzınıza en sağlıklı diş fırçasını size önererek, diş bakımınızın daha kaliteli olmasına yardımcı olacaktır.

Diğer bir yandan diş fırçası ile birlikte diş macunu seçiminize de dikkat etmelisiniz. Böylece diş sağlığınızı daha iyi şekilde yapacaksınızdır.