• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Detoksun Faydaları ve En Etkili Detoks Yiyecekleri

detoks şişesi
  • 1

Detoksun Faydaları ve En Etkili Detoks Yiyecekleri

Günlük hayatın bize getirisiyle birlikte, gün içinde mecbur kaldığımız durumlar var. Bilerek yahut bilmeyerek vücudumuza aşırı yüklenebiliyoruz. Bu yüklenme stres ve aşırı yoğunluğun vücudumuzda metabolik problemlere neden olması olabileceği gibi; yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz sular, soluduğumuz havay, gıda takviyeleride sebep olabiliyor. Vücudumuzun biyolojik problemlerinden arındırmak, kilo vermek ve bir nevi vücudu temizlemek için detoks çok önemlidir.

Detoks sayesinde vücuttaki zararlı bileşenleri uzaklaştırabilir ve bunun neticesinde hızlı bir kilo kaybı da gözlemleyebilirsiniz. Uzmanlar belirli aralıklarla detoks uygulamaları yapmanın bir çok hastalığı ve obezite riskini azalttığını belirtiyor. Bu yazımızı tamamen detoksa ayırıyoruz. Faydaları, neden yapılması gerektiği ve detoks etkili yiyecekleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

Detoks Nedir? Neden Yapılmalıdır?

Detoks, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve dışarı atılmayı bekleyen toksinlerden arınmak, kurtulmaktır.

Peki, bu toksinlerin vücudunuza yerleştiğini nasıl fark edeceksiniz?

Aşırı baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntıları, bel ağrıları, deride sürekli döküntü durumu, sürekli sinirli olma, anksiyete bozukluğu, sürekli gerginlik hali, öksürük hali, göğüs hırıltıları, gözlerde sürekli kızarma, ciltte kızarıklıklar, depresyon, ağız kokusu ve baş dönmesi gibi daha sayabileceğimiz bir sürü sebep, vücudunuzun zararlı toksinlerle dolduğuna dair belirtiler olabilir.

salata

Bu belirtilere sahipseniz, hemen bir detoks uygulamasına başlamalı ve vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırmayı denemelisiniz. Kişisel olarak, detoks sürecinde ve sonrasındaki 1 hafta, gerginlikten uzak ve daha rahat biri oluyorum, adeta mutluluk düzeyim artıyor. Evinizde çok rahat bir şekilde, detoks uygulayabilirsiniz. Böylelikle bağırsak ve sindirim sisteminiz rahatlamaya başlayacak hatta kilo vereceksiniz.

Detoks yapılmalıdır çünkü, daha sağlıklı bir yaşam sürmeyi her insan ister. Daha geç yaşlanmanıza, daha güzel ve dinç bir yapıya sahip olmanıza, hastalıklardan sizi uzak tutmaya yarar detoks işlemi. Bu süreçte kendinizi çok iyi hissedeceğinizin garantisini veriyoruz!

 

Detoks için En Etkili Yiyecekler

1. Limon

Limon hem bol miktarda antioksidan barındırması hem de bir C vitamini deposu oluşuyla çok faydalı bir detoks yiyeceğidir. Limondaki C vitamini, vücuttaki glutatyon bileşeninin üretimine yardımcı olur. Bu bileşen, ciğerlere detoks işlemi sırasında destek olur.

Sabah aç karına yarım limonu sıkıp içiniz.


2. Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar detoks işleminin en güçlü yiyeceklerinden bir tanesi! Organları ve sindirim sistemini koruyup temizlemeye yardımcı sayısız bileşen barındıran kırmızı pancar, vücuttaki toksinlerden kurtulmak için yüksek etkiye sahip. Kırmızı pancar glukoz seviyesini azaltır, kalbe faydalıdır ve sinir sistemine bir çok yararlı etkiye sahiptir. Kırmızı pancarın uykudan hafızaya bir çok zihin etkinliğinde de faydaları olduğu düşünülmektedir. (1)

Salatalarınıza kırmızı pancar ekleyin.

3. Yeşil Çay

Yeşil çay hem kilo vermek isteyenler, hem de cildine yeşil çaydan gelen güzelliği katmak isteyenler için sıklıkla kullanılan bir çay türü. İçerdiği zengin antioksidan yapısı ve kateşinler ile vücudun serbest radikallerden kurtulmasını sağlıyor.

Günde 1 bardak yeşil çay detoks uygulamasını destekler.

Alakalı: Kilo Vermeyi Hızlandıran Bitki Çayları

Dikkat! Böbrek taşı olanların ve böbrek taşı oluşumuna yatkın kişilerin kırmızı pancar tüketmeden önce mutlaka doktora danışması tavsiye edilir.

4. Beyaz Lahana

Süper Detoks Yiyeceği kategorisinden bir sebze daha: Beyaz lahana! Beyaz lahana içerdiği B,C,E vitaminleri ve zengin toksin arındırıcı yapısıyla detoks için en başarılı yardımcılarımızdan. Detoks süresince düzenli tüketmenizi tavsiye edeceğimiz beyaz lahana, hücre yenilemesinde de yardımcıdır. Ayrıca detoks işleminde çok etkili organik asitler ihtiva eder.

Bol beyaz lahanalı bir salata detoks işlemine büyük fayda sağlar.

5. Sarımsak

Sarımsak çok eski zamanlardan bu yana kullanılan en etkili detoks yiyeceklerinden bir tanesidir. Zaten sarımsağın faydalarını ezbere bilmesek de aslında hepimiz çok faydalı olduğundan haberdarız. Sarımsak vücuttaki zararlı bakterilere karşı savaşmada oldukça etkili! Sindirim sisteminden toksinleri uzaklaştırmada etkili bileşenlere de sahip olan sarımsak, C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Yemeklerinize veya yoğurdunuza 1-2 diş rendelenmiş sarımsak ekleyin.


ETİKETLER