• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Deodorant Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

  • 1

Deodorantlar ter kokularına karşı korunmak için özellikle yaz dönemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Genç, yaşlı, kadın, erkek herkesin ter kokusuna karşı kullandığı deodorantlar yaz aylarının büyük kurtarıcısı. Ancak kullandığımız deodorantlar özellikle de koyu renkli kıyafetlerimizde terlemeye benzer sarı renkte lekeler bırakmakta ve bu lekeler de hoş olmayan bir görüntü sunmaktadır. Deodorant lekesi olan bölgeye kesinlikle ütü vurulmamalıdır. Leke ütü ile temas ettiği durumda çıkması çok daha güçleşir ve hatta iz oluşumu yapabilir. Tuz ile su karışımı, sirke ile su karışımı ve amonyak bu lekelerden kurtulmak için kullanılmakta olan en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Renkli Kıyafetlerde Deodorant Lekesi

Deodorant lekeleri özellikle koyu renkli kıyafetlerde kendini çok daha fazla belli etmektedir. Deodorant lekelerini çıkartmak için bazen makine ile yıkamak yeterli olmayabilir. Deodorant lekesi olan kıyafetinizi makineye atmadan önce ılık suyun içerisine biraz kalın tuz ilave edin ve kıyafetinizi bu karışım içerisinde yarım saat beklettikten sonra makineye atın. Bu işlem deodorant lekelerinin daha kolay çıkması konusunda sizlere fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra aynı işlemi sirke ve su karışımı olarak da uygulayabilir ve etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak sirke ve su karışımında oran yüzde 50 şeklinde olmalı ve bekleme süresi biraz daha uzun tutulmalıdır. Daha etkili sonuç almak için bu önemlidir.

Beyaz Kıyafetlerde Deodorant Lekesi

Her ne kadar koyu renk kıyafetlerde deodorant lekesi daha çok belli olsa da beyaz kıyafetlerde de deodorant lekesi hoş olmayan görüntülere neden olabilmektedir.  Beyaz kıyafetlerinden deodorant lekelerini çıkartmak için leke oluşumu olan bölgeyi oksijenli su ve amonyak ile silebilirsiniz. Bunun yanı sıra ılık suyun içerisine deterjan ve çamaşır suyu karıştırarak da lekeyi kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Kıyafetiniz zaten renkli olmadığı için çamaşır suyu beyaz renkli kıyafetlerinize hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Ayrıca bir kovanın içerisinde yüzde 50 oranında alkol ve su karışımı hazırlayarak kıyafetlerinizi bu karışım ile temizleyebilir ve sonrasında ılık su ile durulayarak tertemiz kıyafetlerinize kavuşabilirsiniz.