• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Damar Sağlığına Yararlı İçecekler

  • 1

Süpermarket rafları farklı içeceklerin bolluğuyla doluyor gibi görünüyor ve sonuç olarak damar sağlığı için sağlıklı bir seçim yapmak zor olabilir, bu yüzden mükemmel bir sağlıklı içecek damarlarımızın sağlığı için neler yapıyor merak ediyor olabilirsiniz.

Başlıca İçeceğimiz: Su

Su, sıfır kalori ve% 100 hidrasyon ile ideal bir içecek. Her gün 6-8 bardak bulundurmayı hedefleyin. Eğer sade su içmekte zorlanıyorsanız, neden birkaç dilim limon veya salatalık ile tüketimi kolaylaştırabilirsiniz. Ya da, aromalı su içmeyi tercih edecekseniz, şekerde çok yüksek olabileceğinden veya yapay tatlandırıcılar gibi besin etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Az yağlı süt veya soya sütü de sağlıklı içecek alternatifleridir ve çoğumuzun yeterince kalsiyum almaması göz önüne alındığında, her gün bir bardak süt özellikle yararlı olabilir. Soya sütü tercih ederseniz, kalsiyum açısından zenginleştirilmiş versiyonuna dikkat edin. Sterol takviyeli sütler mevcuttur, bu da kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışıyorsanız faydalı olabilir. Meyve suyu seçerken, hiçbir şeker eklenmeden üretilmiş ve % 100 meyve suyu olanları seçin. Tavsiye edilen günlük miktar olan küçük bir bardak bir porsiyon oluşturur. Ayrıca, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olacak sterol takviyeli bir versiyonu da satın alabilirsiniz – bu, kalp hastalığının gelişiminde önemli rol oynayan bir süreçtir.

Çay Ve Sporcu İçecekleri Kalbinize İyi Geliyor

İnme, bazı kanserler ve kalp hastalıkları riskini azaltmak için çay önerilmektedir. On izleme çalışmasının 2001 yılında yapıldığı bir çalışma, günde 3 fincan çay tüketildiğinde kalp krizi riskinin% 11 azaldığını bulmuştur (237ml). Şişelenmiş çay içecekseniz, şekersiz olanları seçin ya da şekerle yüklü ürünlere daha sağlıklı bir alternatif olarak kendi ev yapımı buzlu veya sıcak bitkisel çayınızı yapmaya çalışın. Sporcu içecekleri, meyve suyu veya sodadan daha az kaloridir. Bununla birlikte, meyve suyu ya da süt gibi aynı besin iyiliğine sahip değiller ve fiziksel aktiviteniz 60 dakikadan az sürdüğü takdirde su tercih edilmelidir. Araştırmacılar, soda içenlerin C vitamini, A vitamini, folat, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli besin maddelerinin daha az alımına sahip olduklarını düşünmektedir.