• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cinsel İsteksizlik İlişkiyi Bitirir Mi?

  • 1

Cinsel isteksizlik pek çok faktöre bağlı olarak gözlemlenebilmektedir. Eşler arasında yaşanan uyumsuzluk ve eşlerden birinin cinsel isteksizliği aldatmalara yol açabilmekte ve bu da ilişkilerin bitmesine sebep olabilmektedir. Partnerinde aradığı ilgiyi bulamayan kişiler dışarıdan beklenti sağlamakta bu da pek çok evliliğin ve ilişkinin kötü bir sonla neticelenmesine neden olmaktadır. Burada suç tek bir kişiden kaynaklanmamaktadır. Eşlerin birbirine karşı olan davranış ve bağlılıkları bu aşamada büyük rol oynamakta ve ilişkiyi yönlendirmektedir. Yapılan araştırmalara göre aldatmaların çoğu eşler arasında yaşanmakta olan cinsel problemlere dayanmaktadır.

Hormonal dengesizlikler ve ilişkiden korkma gibi pek çok duruma bağlı olarak meydana gelebilen cinsel isteksizlik tedavisi olan bir durumdur. Önemli olan bu durumu kabul ederek uzman bir doktordan yardım almaktır.

Cinsel İsteksizliğe Yol Açan Etkenler

Özellikle bayanların sıklıkla karşılaşmakta olduğu bir durum olan cinsel isteksizlik genel olarak psikolojik sebepler ile bağlantılı olsa da bunun yanı sıra fiziksel olarak da ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak psikolojik olarak meydana gelmekte olan cinsel isteksizliklerde stres, partner ile yaşanmakta olan ilişki durumu ve korku ile bağlantılı olarak ortaya çıkan endişe durumları gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra hormonlar ve bazı hastalıklara bağlı olarak kullanılmakta olan ilaçların da cinsel yaşantıyı büyük oranda etkilediği söylenmektedir.

Eşinize Karşı Anlayışlı Olun

Cinsel isteksizliğin pek çok ilişkiyi bitirme noktasına getirdiğinden bahsetmiştik. Eşlerin birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olması pek çok psikolojik sorunu ortadan kaldırma konusunda büyük fayda sağladığı gibi eşlerin birbirine yaklaşımını da güçlendirerek aradaki bağı kuvvetlendirmektedir. Jinekolojik muayene ile cinsel isteksizlik nedenleri uzman bir doktor tarafından tespit edilerek bu duruma karşı bir tedavi başlatmak ve bu sorunlarla mücadele etmek mümkündür. Bu aşamada eşinize karşı anlayışlı olmak ve sabırlı davranmak bu süreci çok daha kolay ve hızlı bir şekilde atlatması konusunda büyük yarar sağlayacaktır.

Günümüzde pek çok kişi uzman doktorlar yardımı ile özel cinsel terapi uygulaması görmekte ve bu sayede cinsel isteksizlik problemlerinden kolay bir şekilde kurtulabilmektedir.