• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çin Tıbbında Kullanılan Bitkiler

  • 1

Geleneksel Çin Tıbbı tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bir alandır. Modern tıptan yüzyıllar önce Orta Asya da ortaya çıkan bu alternatif tedavi yöntemleri günden güne gelişerek günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bu yazımızda Çin Tıbbında değişik hastalıkların tedavisinde kullanılan belli başlı bitki çeşitlerini faydalarıyla beraber aktarmaya çalışacağız.

Çinlilerin Kullandığı En Faydalı Bitkiler

Çin tıbbında tedavi amaçlı kullanılan yüzlerce belki binlerce farklı bitki çeşidi vardır. Bu bitkiler içerisinden en çok kullanılanları sıralamaya çalışacağız. Bu bitkilerden en çok kullanılanlarından bir tanesi bizim de günlük hayatta çokça kullandığımız, özellikle son dönemlerde daha popüler hale gelen zencefil bitkisidir. Çinliler zencefilin faydaları konusunu yüzyıllar önce fark etmiş olacak ki bu bitki Çin tıbbı için adeta vazgeçilmez bir bitkidir. Soğuk algınlığı tedavilerinde etkin olarak kullanılan zencefil aynı zamanda hazımsızlık sorununun öne çıktığı durumlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca düzenli olarak tüketilmesi durumunda kalp hastalıklarına karşı vücuda direnç kazandırdığı da bilinmektedir.

Çin Tıbbında Cinsel Hastalıkların Tedavisi

Tarih öncesi çağdan beri insanoğlunun başının dertte olduğu en büyük durumlardan birisi cinsel bozukluklar olmuştur. Çinli bilginler bu hastalık ve bozuklukların doğal yollardan aşılabilmesi için değişik arayışlara girişmişlerdir. Yüzyıllar boyunca yapılan çalışmalar ve bilgi birikimi sonucunda cinsel bozukluk ve hastalıkların doğal tedavisi için çeşitli yöntemler gelişmiştir. Çinli bilginlerin bu hastalıkların tedavisi için buldukları en etkili bitki Ginseng bitkisidir. Doğal afrodizyak olarak ta bilinen bu bitki çok eski çağlardan beri ereksiyon problemleri, cinsel iştahsızlık ve bunun gibi birçok cinsel hastalık ve bozukluklarla mücadele için kullanılmıştır.

En Etkili Çin Tıbbı Bitkileri

Halihazırda bir hastalığınız ya da şikâyetiniz yoksa bile Çin tıbbı sizin için bir şeyler vadediyor. Günlük hayatın stresli yapısından kaynaklı olarak hepimiz adeta kronik yorgunluk hastası olmuş durumdayız. Bu tarz durumlarda Çin melek otu bitkisi imdadımıza yetişiyor. Doğal bir kas gevşetici olan Çin melek otu gün boyu stres ve yorgunluk gibi etkilerle kasılan kaslarımızı rahatlatarak yorgunluk hissinden kurtulmamızı sağlıyor. Bir avuç Çin melek otu ile demleyeceğimiz bitki çayı sayesinde kimyasal ilaçlar kullanmadan rahatlama sağlayabiliriz.