• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Kuruluğunun Şaşırtan Nedenleri

  • 1

Ciltte kurumaya neden olan birçok etken bulunur. Cilt kuruyunca pul pul görünüme sahip olarak, kişide kaşınmalara neden olur. Eğer kuru bir cilde sahipseniz erken yaşlanma kaçınılmaz olur. Bu kişiler cildini sık sık nemlendirerek cilt kırışıklıklarını önleyebilir. Peki, cilt kuruluğuna ne sebep olur? Cilt kurulluğunun şaşırtan nedenleri neler?

Aşırı Tuz Kullanmak

Yemeklerde, içeceklerde aşırı tuz kullanımı susuz kalmaya sebep olacaktır. Buda cildin kurumasına neden olur. Aşırı tuz kullanımı nedeni ile erken yaşlanma olasılığı olduğunu biliyor musunuz?

Suyu Az İçmek

Yaz aylarında mecbur dilimiz damağımız kuruyor içiyoruz. Fakat kış aylarında suyu az tüketiyoruz. Bu nedenle vücut susuz kalarak cilt kuruluğu olmasına sebep oluyor. Özellikle kuru cilde sahip olan herkes mutlaka bol su tüketmeli. Günde kilonuza oranla 1.5-2 litre su tüketmenizde fayda var.

Trioid Problemleri

Trioid bezlerinin çalışmaması sonucunda cilt kuruluğu kaçınılmaz olur. Bu kişiler ciltlerini nemlendirerek dahi cildin kuruluğunu geçiremez. Trioid bezlerinin çalışmadığını keşfeder keşfetmez doktorunuza danışarak tedavi olmanızda fayda var.

Beslenme Programınızda Yağı Azaltın

Her yağ vücudumuz için iyi değildir. Özellikle fazla yağ tüketiyorsanız bunu kısıtlamanız gerekir. Faydalı yağların tüketilmesi cildin içten beslenmesine yardımcı olarak cilt kuruluğuna da etki eder. Fakat fazla kullanmaktan kaçınmalısınız.

Akciğerlerin Zayıf Olması

Cildin nemlenmesine yardımcı olan organ akciğerimizdir. Akciğeri iyi çalıştırmak için doğru nefes almamız gerekir. Aksi durumda nefesimiz sığı kalarak akciğerin sağlam çalışmasına engel olacaktır. Bunun için spor ve egzersiz yapılması da önerilir. Temiz havada nefes egzersizleri yaparak daha sağlıklı akciğere sahip olabilirsiniz.

C vitamini Eksikliği

Vücudumuzun belli balı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Cildin nem seviyesini düzenleyen vitaminlerden biri de C vitamin oluyor. Nemli ve kırışık olmayan bir cilde sahip olmak istiyorsanız C vitamini bulunan meyve ve sebzeleri bol tüketmelisiniz.

Vücutta Asit Biriktirme

Vücutta asit birikmesi sağlıksız bir vücudun habercisidir. Hatta kuru cilt yapısına neden olmanıza etkenlerden biri de vücutta asit birikmesidir. Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeniz vücutta ki asidin atılmasına yardımcı olacaktır.