• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Kararmaları Neden Olur?

  • 1

Vücudumuzun belirli bölgelerinde zamanla meydana gelen kararmalar gözlemlenebilmektedir. Cilt kararmalarının başlıca sebepleri arasında tahriş yer almaktadır. Bunun yanı sıra cilt kararmaları genel olarak yanlış epilasyon uygulaması, kullanılan makyaj malzemeleri, bakım ürünleri ve zararlı güneş ışınları gibi pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.

Tahriş olan cilt üzerinde kararmalar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle koltuk altı ve bıyık bölgesinde sıklıkla gözlemlenen bu kararmalara yaz aylarında bayanların büyük kabusu denebilmektedir. Yazın giyilen kısa kollularda koltuk altı kararmaları hem hoş olmayan hem de itici bir görünüme neden olabilmektedir. Vücutta meydana gelen bu kararmalar maalesef ki kendiliğinden geçmemekte ve toplumda hoş durmayan görünümlere sebebiyet verebilmektedir. Cilt kararmaları ile mücadelede kesinlikle tıbbi destek almanıza gerek yok. Bu kararmaları engelleyemeyiz ancak uygulayacağımız bir takım doğal yöntemler ile bu kararmalardan kolay ve hızlı bir şekilde kurtulabiliriz.

Cilt Kararmalarına Karşı Doğal Yöntemler

Vücudumuzun bazı bölgelerinde meydana gelen kararmalar özellikle yaz aylarında büyük sıkıntı haline dönüşüyor. Cilt kararmalarına karşı kullanılan etkili ve en doğal yöntemlerin başında limon gelmektedir. Limonun parlatıcı bir özelliğe sahip olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Limon parlatıcı ve beyazlatıcı özelliğini cilt üzerinde de etkili bir şekilde göstermekte ve kısa süre içerisinde cildinizin eski görünümüne geri dönmesini sağlamaktadır. Limonu ortadan bölerek cildinizde kararan bölgeye sürün ve bir süre beklettikten sonra yıkayın. Her gün düzenli uygulama sonucunda cildinizde meydana gelen kararmanın azaldığını ve hatta yok olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra patatesi dilim dilim keserek de aynı işlemi uygulayabilir ve patatesten de yine etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Karbonatın Beyazlatıcı Etkisi

Mutfağımızdan eksik olmayan karbonat cilt beyazlatma konusunda da bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Cildiniz hiçbir şekilde zarar görmeden karbonatlı su ile cilt kararmalarını kolay bir şekilde ortadan kaldırmanız mümkün. Karbonat ve su karışımını kararan bölgeye sürerek 10 dakika gibi bir süre bekletmeniz yeterli. Güçlü bir beyazlatma etkisine sahip bulunmakta olan karbonat karışımının haftada bir kez uygulanması yeterli olacaktır.